Wybrane pytania i odpowiedzi ze spotkań "Mam pytanie"
1. Pytanie do Pisma Św.: Rz 12,20. Co znaczy „węgle żarzące zgromadzisz nad jego głową”? Czego to jest symbol lub co dosłownie to znaczyło?
Znalezione w internecie i zredagowane: Węgle ogniste – symbol działalności Bożej, inne odniesienia: Iz 6,6; Ez 10,2-7; Prz 25,21n Boży ogień niszczy tylko to, co złe, a to, co dobre (choć nadpsute złem), ogień Boży oczyszcza i uszlachetnia. Jeśli świadczę dobro nieprzyjacielowi, przyczyniam się do tego, że coraz więcej ogarnia go błogosławiona, oczyszczająca obecność Boża. Ks. Jerzy Banak: https://rbl.ptt.net.pl/index.php/RBL/article/view/3192/3279
2. Gdzie ma swoje źródło nauka o „sądzie szczegółowym” i jak do tego ma się „sąd ostateczny”?
• Katechizm Kościoła Katolickiego, Pallottinum "Sprawy ostateczne" od pkt. 1020 Sąd szczegółowy – pkt. 1021 – zaraz po śmierci dusza staje przed Bogiem – jeśli nie odrzuciła Chrystusa i nie ma grzechu – idzie od razu do nieba, jeśli nie odrzuciła Chrystusa - do czyśćca, jeśli odrzuciła – do piekła. Sąd ostateczny – pkt. 1038-1041 – będzie na końcu świata, kiedy staniemy w prawdzie przed sobą i zobaczymy wszyscy wobec siebie, jaki mieliśmy wpływ na innych, nawet tych, których nie znaliśmy, będziemy wtedy poza czasem.
3. Jak można być szczęśliwym w Niebie, jeśli bliscy są ateistami (i nie będą zbawieni)?
Nie można tracić nadziei, że dla tych ludzi nie będzie zbawienia. Jeśli nie wierzą, to nie wiedzą, co odrzucają, zatem nie mogą być sądzeni, jak ludzie wierzący. Zostawmy Bogu Jego osądy nad ludźmi i nie martwmy się „po ludzku”.
4. Dlaczego na zakończenie mszy św. padają słowa „idźcie w pokoju Chrystusa”, zamiast niegdysiejszego „idźcie ofiara spełniona / skończona”?
Zmienił to synod w 2005 r. w sprawie Eucharystii. Były 72 propozycje, jak powinna kończyć się msza, aby była bardziej zrozumiała dla ludzi. Wybrano 3 zakończenia. Episkopat w Polsce wybrał z nich - „idźcie w pokoju Chrystusa” (obrządek syryjski) i takie zakończenie zostało zatwierdzone przez Watykan.
5. Dlaczego w niektórych parafiach spowiedź św. odbywa się w trakcie mszy, a w niektórych nie?
Jest takie zalecenie, żeby nie spowiadać podczas mszy, żeby w pełni móc uczestniczyć we mszy. Jednak jak widać, nie każda parafia to respektuje.
6. Czy jeśli ktoś zobowiązał się do modlitwy róż różańcowych lub duchowej adopcji, czy może zlecić / poprosić kogoś innego o modlitwę w tych intencjach, jeśli sam nie jest w stanie się wywiązać, przeżywa trudności ze sobą?
Zawsze można poprosić kogoś o modlitwę. Nie spełnienie w/w zobowiązania nie jest grzechem. Jednak warto dotrzymywać codziennej modlitwy, która przynosi łaski przede wszystkim modlącemu się.
7. Czy dusza może mieć trudność w opuszczeniu ziemskiego świata? Czy może się błąkać, np. z powodu ziemskich uzależnień?
Dusza nie jest związana z cielesnymi przymiotami (jak uzależnienia), dusza rozłącza się z ciałem, natomiast o duszę walczy zarówno dobro, jak i zło, zatem warto się modlić o duszę umierającej osoby / dopiero co zmarłej, wypraszać potrzebnych łask, aby jej dusza pozostała przy Bogu.
Inspiracje:
- 3mc – 3-minutowy katechizm na YT: https://www.youtube.com/playlist?list=PLIcePO_eJb2-DRzJ-mpYDdvBKcsGutqlq
- św. Jan od Krzyża – opisuje w swoich dziełach namiętności duszy
- Thomas Merton „Nikt nie jest samotną wyspą”
- Zenon Ziółkowski – „Najtrudniejsze stronice Biblii”