Światowy Dzień Pokoju to dzień ustanowiony z inicjatywy francuskiego filozofa, podróżnika oraz humanisty Raoula Follereau przez papieża Pawła VI listem z 8 grudnia 1967 roku skierowanym zarówno do wiernych Kościoła katolickiego, jak i wszystkich ludzi dobrej woli. Ten dzień obchodzimy pierwszego stycznia, a co roku papież wydaje z tej okazji orędzie poruszające różne problemy związane z tematyką pokoju. Tegoroczny temat brzmi: dialog międzypokoleniowy, edukacja, praca: narzędzia budowania trwałego pokoju. Franciszek zaznaczył, że edukacja stanowi podstawowe źródło integralnego rozwoju człowieka, czyni osobę bardziej wolną i odpowiedzialną oraz jest niezbędna dla obrony i promowania pokoju. Kształcenie i edukacja są fundamentem zwartego, cywilizowanego społeczeństwa, zdolnego do rodzenia nadziei, bogactwa i postępu – stwierdza papież. W swym przesłaniu Franciszek podkreśla, że na świecie nie tylko nasilają się wojny i konflikty, ale i postępują choroby o rozmiarach pandemii, pogłębiają się skutki zmian klimatycznych i degradacji środowiska, pogłębia się tragedia głodu i pragnienia.

Zważając na temat orędzia, warto wspomnieć, że 26 grudnia przypada Dzień Świętej Rodziny. W tym dniu podczas Mszy świętej odbywa się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Małżonkowie, tak jak podczas ślubu zwracają się do siebie twarzą, podając sobie prawe dłonie i powtarzają za kapłanem słowa:

Żono (Mężu), mając Boga w sercu, w obecności Naszej rodziny i całego Kościoła, ponawiam wobec Ciebie swoje śluby małżeńskie i obiecuję dołożyć starań, aby w naszym życiu rodzinnym przebywał Chrystus.

Ślubuje Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.

Każda para przeżywa odnowienia w indywidualny sposób. Dla Nas osobiście jest to bardzo ważne i wzruszające wydarzenie. Patrząc na siebie, powtarzamy za kapłanem słowa ze łzami w oczach, przypominając sobie wszystkie emocje, które towarzyszyły nam 2,5 roku temu. Ta chwila upewnia Nas w tym, że mamy przed sobą osobę, która jest dla Nas najważniejsza. Osobę, którą obdarzamy miłością, szczerością, zaufaniem oraz, że możemy liczyć na siebie każdego dnia aż do śmierci. Warto w takim dniu w szczególny, inny niż zawsze sposób pokazać swojej drugiej połowie, jak bardzo jest dla Nas ważna. Można to zrobić poprzez przygotowanie kolacji, pójście na spacer, jakieś miłe słowo. My w takim dniu po prostu staramy się każdą chwilę spędzić razem, aby jeszcze bardziej podkreślić swoją obecność w Naszym wspólnym życiu. W tym roku odnowienie przyrzeczeń i cały ten dzień były jeszcze piękniejsze, ponieważ pierwszy raz towarzyszyła Nam córeczka. Mogliśmy wspólnie świętować swoją miłość i pokazać jej, co w życiu jest tak naprawdę ważne.

Kończąc, chciałabym dodać, iż uważam, że każde małżeństwo co roku powinno brać udział w odnowieniu przyrzeczeń. To wydarzenie na nowo budzi w Naszych sercach miłość i pokazuje, że mamy dla kogo starać się być jak najlepszym człowiekiem. Papież Franciszek w Orędziu na 55. Światowy Dzień Pokoju mówi: Dialog oznacza słuchanie siebie nawzajem, konfrontowanie się, zgadzanie się i podążanie razem.

Malwina Sobkowicz