Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej

Początek nowego roku, to dobry czas nie tylko na podsumowania i wnioski, ale także na nowe postanowienia. Najczęściej po świętach – co jest zrozumiałe – postanawiamy zdrowo się odżywiać, dbać o linię, uprawiać sporty itp. Styczeń jest specyficznym miesiącem, gdzie wzmaga się „parcie” na zmiany i radykalizm postanowień. Niestety, co z przykrością muszę stwierdzić, w sprawach duchowych nie wykazujemy się aż taką determinacją, jak to ma miejsce w przypadku naszych spraw codziennych. Podsumowując ubiegły rok, chciałbym zwrócić uwagę na trzy ważne wydarzenia, które miały miejsce w Kościele Powszechnym oraz w życiu naszej parafii:

  1. Ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia,
  2. Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski,
  3. Światowe Dni Młodzieży.


Jeśli chodzi o pierwsze z nich można śmiało powiedzieć, że 2016 był rokiem „kumulacji” możliwości nawrócenia i uświęcenia siebie oraz naszych rodzin. Odpowiadając na wezwanie Jezusa z Dzienniczka św. Faustyny: Dziś sprowadź mi dusze..., zostały szeroko otwarte drzwi miłosierdzia w naszej parafii. Przez cały rok przygotowywaliśmy się na przyjęcie „Znaków Miłosierdzia” – kopii obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i Jana Pawła II. Rekolekcje wielkopostne oraz cotygodniowe rozważania w czasie Mszy świętych pozwalały nam poznać, czym jest miłosierdzie i zrozumieć, co należy zrobić, aby go dostąpić. Wiele rodzin z naszej parafii skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania oraz możliwości osobliwego zaproszenia do swoich domów Jezusa oraz Apostołów Miłosierdzia (nawiedzenie w naszych rodzinach tryptyku Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II).
Przy okazji dokonywania podsumowań ubiegłego roku, warto sobie postawić pytania: czy dobrze wykorzystaliśmy ten czas? Czy choć trochę staliśmy się bardziej miłosierni względem swoich bliskich? Czy nauczyliśmy się przebaczać? Czy wykorzystaliśmy okazje do okazania miłosierdzia poprzez uczynki względem duszy i ciała? Czy chętniej niż zwykle i nie tylko raz w roku zbliżyliśmy się do tronu miłosierdzia, jakim jest sakrament pokuty? Czy przestaliśmy traktować Mszę świętą jak zwykły lub przykry niedzielny obowiązek? Czy podjęliśmy walkę ze słabościami lub wadami? A może jest tak, że z końcem roku uroczyście zamknęliśmy w naszym sercu „bramę miłosierdzia” i wróciliśmy do starych nawyków, słabości i grzechów?!

 

Na nasze szczęście uroczyste zamknięcie w dniu 13 listopada AD 2016 obchodów Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, nie zamyka Serca Jezusa. Ono ciągle jest otwarte i czeka na nas również w 2017 roku. Warto przy okazji różnych postanowień noworocznych, pamiętać także o naszej duszy i jej przyszłych losach. Mając przed oczami fragment pieśni nie zamykajmy serc, zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka w drzwi, może ostatni raz, nie czekajmy z postanowieniami do kolejnego Sylwestra.
W perspektywie drugiego wydarzenia zatrzymajmy się na słowach: Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych? Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował? Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
Czy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi? Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiadł po prawicy Ojca? Czy wierzycie w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

Na te, lub podobnie postawione pytania, odpowiedział 1050 lat temu Mieszko I. Również wielu z nas udzieliło odpowiedzi na nie w czasie uroczystych obchodów w naszej parafii rocznicy Chrztu Polski. Te słowa świadomie wypowiedziane przed Najświętszym Sakramentem, pokazują, jaka jest nasza wiara – nie tylko w sferze prywatnej, ale także w przestrzeni publicznej. Konsekwencją powiedzenia „TAK”, powinno być radykalne opowiedzenie się za Chrystusem w życiu osobistym oraz społecznym. Wspomnienie Chrztu Polski oraz naszego chrztu, a także dokonane odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, miało skierować naszą uwagę, nie tyle na historyczny aspekt wydarzenia, ale przede wszystkim na źródło, czyli początek naszej wiary. Początek, a nie koniec! Bowiem, na chrzcie świętym wszystko się zaczęło, a nie skończyło! Skoro się zaczęło i zostało przez nas potwierdzone przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, trzeba być konsekwentnym i pójść o krok dalej. Wypowiedziane wyrzekam się... znaczy tyle, że ciągle powinniśmy się nawracać, walczyć z grzechem oraz swoimi słabościami. Najlepszym, bardzo skutecznym i sprawdzonym „narzędziem” walki z grzechem, jest oczywiście sakrament pokuty. Warto w czasie ustalania postanowień na 2017 rok, pamiętać o częstszym przystępowaniu do spowiedzi.
Czy wierzysz...? – Myślę, że większość z nas odpowiedziała: TAK. Skoro TAK, to musimy pamiętać, że z wiarą jest jak z pięknym kwiatem, o który trzeba dbać i który należy pielęgnować, aby wzrastał i rozwijał się. Niepielęgnowana wiara umiera i staje się pustą łodygą bez korzenia. Nic tak nie pomaga wzrastać naszej wierze, jak modlitwa, a najlepszą formą modlitwy jest świadome i pełne uczestnictwo we Mszy Świętej – gdzie mamy możliwość osobistego spotkania z realnie obecnym Jezusem. Przyjmując Go w czasie komunii, możemy powierzać mu nie tylko swoje osobiste sprawy, ale także naszych bliskich. Może znajdziemy na liście naszych postanowień miejsce na częstsze, niż tylko w niedzielę i święta uczestniczenie w Najświętszej Ofierze?
Na koniec, chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno, bardzo ważne wydarzenie w Kościele i w naszej parafii – Światowe Dni Młodzieży. Do grona młodzieży trudno mnie zaliczyć, ale przyznam szczerze, że dla człowieka będącego w okresie kryzysu wieku średniego, było to bardzo budujące doświadczenie. Obecność w naszej parafii młodzieży z Francji jeszcze bardziej uświadomiła mi prawdę o powszechnym charakterze Kościoła oraz sile drzemiącej we wspólnocie ludzi wierzących. Niezależnie od kraju pochodzenia pielgrzymów, temperamentu poszczególnych grup, ekspresji wyrażania swoich emocji czułem, że wszyscy jesteśmy członkami tego samego Mistycznego Ciała Chrystusa. Wszystkich nas łączy ten sam chrzest, ta sama Najświętsza Ofiara, ale również te same modlitwy (np. Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec św.). Uświadomiłem sobie ponadto, że skoro da się w skali globalnej zawiązać – pomimo różnic kulturowych – wspólnotę, to tym bardziej nie powinno być z tym problemu w naszej parafii. Co nas powinno łączyć...? To samo, co młodzież na ŚDM – wspólne wyznawanie wiary, wspólna modlitwa oraz stosowanie w praktyce uczynków miłosierdzia względem ciała oraz duszy. Jeśli każdy z nas będzie wyznawał te same wartości moralne i Prawdy Wiary (Depositum Fidei), jeśli będziemy często korzystać z sakramentów (Msza św., Spowiedź św.), jeśli poświęcimy nasz cenny czas na wspólną modlitwę, odmawianą w naszym kościele, jeśli będziemy gotowi nieść pomoc drugiemu człowiekowi, staniemy się prawdziwą wspólnotą. Warto na liście postanowień 2017 roku dopisać jeszcze jedno: Będę budował WSPÓLNOTĘ.
Dobrych postanowień i wytrwania w 2017 roku – tego sobie i Wam życzę!

Józef Heczko
Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 416 gości