Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej

 

Modlitwa, post i jałmużna. Trzy filary pozwalające właściwie przeżyć czas Wielkiego Postu. Co roku, poczynając od Środy Popielcowej, kościół przypomina nam o tych trzech ważnych uczynkach, które winny nam towarzyszyć, nie tylko w czasie 40. dniowej pokuty, ale i każdego dnia. Dziś skupmy się nad tym ostatnim, czyli nad jałmużną. Czym jest jałmużna w naszym życiu? Na to pytanie warto sobie, szczególnie w tym czasie odpowiedzieć. Współcześnie wielu ludziom słowo to kojarzy się z czymś negatywnym, świadczącym o byciu zależnym od czyjejś łaski lub też z wydawaniem ogromnych sum pieniędzy na wsparcie jakichś szczytnych celów. A tak naprawdę słowo to jest jedną z form miłości do bliźniego. I wcale nie musi mieć ono negatywnego wydźwięku, ani wiązać się z potrzebą bycia zamożnym człowiekiem. Patrząc na historię świata i wielu ludzi, którzy byli wielkimi jałmużnikami, można dostrzec, że wielu z nich nie należało do zamożnych. A jednak dziś tak ich tytułujemy.
Można zatem zapytać: skoro nie pieniądze, to co? No właśnie, najprostsze odpowiedzi zazwyczaj sprawiają nam najwięcej problemów. Otóż skoro nie materialne wsparcie, to chociażby jałmużna czasu. Na czym ona polega? Przypatrzmy się naszemu życiu. Zatrzymajmy się na chwilę i zobaczmy, jak wygląda. Codziennie uczestniczymy w wyścigu szczurów, biegnąc na oślep do mety. I w tej rywalizacji nie dostrzegamy tego, co dzieje się obok nas. Jesteśmy jak konie z klapkami na oczach, które nie widzą nic, prócz tego co jest przed nimi. Mijamy się z członkami naszej rodziny, krewnymi, sąsiadami. Często żyjemy pod jednym dachem, ale jesteśmy sobie obcy. Nie mamy czasu na rozmowę, z drugim człowiekiem i często przypominamy sobie o innych dopiero, gdy nam ich już zabraknie.
Jałmużna czasu to nic innego jak poświęcenie drugiej osobie odrobiny swojego cennego dnia. Zamiast siedzenia przed telewizorem, zamiast czytania gazet, zamiast ślęczenia przed komputerem – rozmowa ze współmałżonkiem, dzieckiem a może i z sąsiadem, z którym się nie znamy, chociaż żyjemy obok siebie.
Trzeba jednak pamiętać, aby ta nasza jałmużna nie była na pokaz, tylko od święta. Tak jak w modlitwie, w poście tak i w tym przypadku, trzeba pamiętać słowa Jezusa: niech Twoja lewa ręka nie wie, co czyni prawa. Inaczej nigdy nie osiągniemy pożądanego efektu. Dążmy do tego, aby była ona dla nas oczywista, codzienna, powszednia. Tak naturalna, jak oddychanie, codzienne mycie zębów, a z drugiej strony niech będzie świadomym i dobrowolnym działaniem.
Zatrzymajmy się zatem w tym wyścigu, pomyślmy czy na pewno nasze życie nie jest życiem dla samego siebie, dla większych pieniędzy, lepszego stanowiska, lepszego życia. Gromadźmy sobie skarby nie tu na ziemi, ale w niebie. W tym czasie czterdziestodniowej pokuty, zacznijmy zmieniać swoje życie. Jak mówił ks. Twardowski: Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Czasem godzina poświęcona drugiej osobie, może zdziałać więcej niż jakiekolwiek pieniądze tego świata, może ubogacić nie tylko osobę, z którą rozmawiamy, ale i nas samych.
Pytanie tylko, czy naprawdę tego chcemy? Czy znowu zrobimy to na pokaz, byle uspokoić swoje sumienie? A może tym razem wejdzie nam to w nawyk i będziemy to czynić już zawsze?

Parafianin
Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 420 gości