Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej


Bez wątpienia każdy z nas podpisze się pod stwierdzeniem, że każde dziecko najlepiej rozwija się i wzrasta w rodzinie, gdzie obecni są troskliwi rodzice – ojciec i matka.

Może ktoś powiedzie, że jest to tak oczywiste, że aż banalne. Jednak z uporem maniaka pociągnę temat dalej, koncentrując się głównie na „oczywistych oczywistościach”, wynikających z relacji matka – dziecko.

Pierwszą „oczywistością” jest „gorące serce, wyrażające się głęboką więzią uczuciową matki z dzieckiem.

Drugą jest serce otwarte”, oparte na pełnym oddaniu i zaufaniu. Można śmiało powiedzieć, że matka często staje się „niewolnikiem” miłości do dziecka. Jest to tak silna więź, że chyba nie ma większego dramatu dla matki, jak odłączenie siłą od dziecka.

Trzecia „oczywistość”, to „miękkie serce, które polega mniej więcej na tym, że matka nie potrafi odmówić z miłości niczego, co dobre, swojemu dziecku, nie zważając nawet na osobiste koszty. Inaczej mówiąc, jest toserce szczodre, ofiarne, hojne oraz bezinteresowne”. 

Czwarta „oczywistość”, wynikająca pośrednio z trzeciej, to „otwarte serce, zdolne przebaczyć nawet największe zło wyrządzone przez dziecko.

Piąta, to „ stałe serce , które mimo wszystko i na zawsze będzie kochać, nawet wtedy, gdy nie będzie kochane. Szóste to „rozdarte serce, które potrafi cierpieć wraz z ukochanym dzieckiem, kiedy spotyka je jakieś nieszczęście. Jestem pewien, że każda mama czytająca ten tekst, dopisze bez problemu inne jeszcze cechy swojego „serca”, które jak na tacy oddaje swojemu dziecku. Jest to wszystko tak oczywiste, jak oczywista jest miłość matki do dziecka.

Kiedy zagłębiałem się w dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, szczególnie rozważając Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, niezwykle uderzyła mnie żelazna logika i analogia cech, określających relacje matki i dziecka w porządku naturalnym (ziemskim), z cechami miłości Maryi do nas w porządku nadprzyrodzonym. Na wstępie św. Ludwig zwraca uwagę, że tak jak w porządku naturalnym trzeba, aby każde dziecko miało ojca i matkę, tak w porządku łaski trzeba, by prawdziwe dziecko Kościoła miało Boga za Ojca i Maryję za Matkę. Co więcej, św. Ludwig stwierdza: jeśli więc ktoś chlubi się, że ma Boga za Ojca, a nie ma prawdziwie dziecięcej miłości ku Maryi, jest kłamcą i ma za ojca złego ducha... Bóg wybrał Ją na Skarbniczkę, Szafarkę i Rozdawczynię wszystkich swoich łask: wszystkie łaski i wszystkie dary przechodzą przez Jej ręce. Maryja – jak mówi św. Bernard – mocą władzy, którą otrzymała, rozdaje łaski Ojca Przedwiecznego, cnoty Jezusa Chrystusa i dary Ducha Świętego, komu chce, jak chce i ile chce.

Kiedy Chrystus na Krzyżu skierował do Jana słowa: oto Matka twoja..., a do Maryi: oto syn Twój... ustanowił nie tylko szczególną więź łączącą te dwie osoby, ale potwierdził i podkreślił również to, że mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek zwracania się do Maryi jako swojej Matki.
Po pierwsze spróbujmy, na podstawie opisanych„cech serca matki” w porządku naturalnym, odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jest w porządku nadprzyrodzonym serce Maryi?

Myślę, że wielu nas zaskoczy osobliwe podobieństwo tych serc matczynych. Po drugie, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: jakie jest nasze serce – serce dziecka Najświętszej Maryi Panny ? Czy mamy „serca krytykantów”, którzy co prawda zachowują jakieś nabożeństwo do NMP, ale krytykują wszelkie pobożne praktyki nieuczonych ludzi z ich prostotą i namaszczeniem ku czci tej Dobrej Matki? A może mamy „serca skrupulantów”, którzy obawiają się, by czcząc Matkę, nie ująć czci Synowi, a wynosząc Maryję, nie poniżać Jezusa, zapominając o tym, że nigdy nie czcimy Jezusa Chrystusa więcej niż wtedy, kiedy czcimy Najświętszą Dziewicę; czcimy Ją zaś tylko dlatego, by doskonalej czcić Jezusa Chrystusa. Idziemy ku Niej jako do drogi prowadzącej do zamierzonego celu, którym jest Jezus Chrystus? Można spotkać także „serca powierzchowne, które nabożeństwo do Najświętszej Panny opierają na praktykach czysto zewnętrznych, rozkoszując się tylko uczuciowymi momentami nabożeństw, nie zważając na ich prawdziwą treść? Być może mamy„serca zarozumiałe”, które pod pięknym mianem chrześcijan i czcicieli Maryi ukrywają pychę i skąpstwo, nieczystość, niesprawiedliwość, złość, obmowę, przekleńw itd. Jeśli służymy Matce Najświętszej dorywczo i kapryśnie, raz żarliwie, raz obojętnie, to mamy„serca niestałe. Najgorszą kategorią są „serca obłudne”, które pod pozorem czci dla Maryi, ukrywają swe grzechy i złe przyzwyczajenia, by w oczach ludzi uchodzić za takich, jakimi w rzeczywistości nie są. I chyba najliczniejsza grupa to „serca interesowne”, które uciekają się do Najświętszej Dziewicy, tylko po to, by pozbyć się cierpień lub uzyskać dobra doczesne?

Prawdziwe serce dziecka Maryi, czyli nasza odpowiedź na miłość NMP, powinna być:

  • AUTENTYCZNA, czyli wypływająca z rozumu oraz głębokiej czci,
  • CZUŁA, czyli pełna zaufania do Najświętszej Maryi Panny – zaufania dziecka do najlepszej matki,
  • STAŁA, to znaczy niezależna od naszego chcenia, czy niechcenia, złego lub dobrego nastroju oraz
  • BEZINTERESOWNA – nie szukająca siebie, lecz tylko Boga i Jego świętej Matki.

Aby kogoś naprawdę pokochać, trzeba go najpierw poznać. Żeby kogoś dobrze poznać, trzeba wcześniej stworzyć z nim osobliwą więź. Aby zbudować więź, konieczny jest taki zamiar, czyli chęć (wola). Maj i towarzyszące mu nabożeństwa majowe, są świetną okazją, aby poprzez rozważania wezwań z Litanii Loretańskiej lepiej poznać serce Maryi, jej cnoty i przymioty i dzięki temu móc zbudować więź, która pozwoli nam na nowo zakochać się w Niej, a przez Nią w Jezusie. Myślę, że SERCE MARYI jest tego warte.

Józef Heczko
Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 397 gości