Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej


Często spotykamy się w naszym życiu z Bożym miłosierdziem.
Dlatego uważam, że żeby lepiej je zrozumieć, warto spojrzeć na ten termin od strony Starego Testamentu, jak był postrzegany przez Izraelitów.

Z ogromnej liczby wyrazów wybrałem trzy, które najlepiej oddają podejście Boga do człowieka:

חסד – hesed

Występuje w księgach Starego Testamentu aż 245 razy. Najczęściej, bo aż 127 razy spotykamy się z tym terminem w Księdze Psalmów. Oznacza on nie tylko ludzkie przekonania, lecz również czyn, płynący z tych przekonań. Termin ten znaczy między innymi konkretną, czynną pomoc innym. Jest opowiedzeniem się za człowiekiem dotkniętym przez nędzę lub nieszczęście, czy też okazaniem człowiekowi przyjaźni. To także łaskawość czy miłosierdzie, na które się nie zasłużyło, którego nie można się było spodziewać i jest często darmowe. Jest czymś, co ma swoją podstawę jedynie w wielkodusznej gotowości okazania pomocy.

Słowo hesed ma także odniesienie do Boga. Wyraża się wtedy jako czyn pomocy, zbawienia. Jest przeciwieństwem gniewu Bożego, gdyż oznacza również Boże zmiłowanie. Z pojęciem chesed wiąże się pojmowanie przymierza przez Izraelitów: łaskawość Jahwe stała się treścią Jego przymierza. Termin hesed jest pełną miłosierdzia dobrocią Jahwe i stanowi w Starym Testamencie jeden z najważniejszych atrybutów Bożych. Jest to dominujące uczucie, jakie żywi Bóg do swego narodu. Kiedy Izraelici łamali Przymierze z Bogiem, słowo hesed nabierało nowego znaczenia i wyrażało wtedy miłość Bożą, wypływającą z Przymierza i przypominającą ustawicznie o zobowiązaniach wobec narodu.

רחמים – rahǎmim

Oznacza wnętrzności jako siedzibę delikatnych uczuć, serce. Pojęciu rahǎmim przypisuje się cechy matczyne, gdyż uwydatnia ono łączność, która istnieje między matką i jej dzieckiem, całkowicie darmową, niezasłużoną. Wyraża przymus serca, czyli konieczność kochania dziecka, z czego rodzi się jednocześnie dobroć i tkliwość, cierpliwość i wyrozumiałość, równoznaczna z gotowością przebaczania. Jednakże termin ten, chociaż ma zabarwienie uczuciowe, wyraża się, podobnie jak hesed w konkretnych czynach.

חנן – hānan

Jest to 3 os. l. poj. r. m. od czasownika oznaczającego pochylać się, być łaskawym, litować się nad kimś. Termin hānan jest ogólniejszy niż hesed czy rahămim, wyraża, bowiem okazywanie łaski, polegające na stałym, wielkodusznym, życzliwym i łaskawym usposobieniu. Pojęcia tego używali najczęściej Izraelici w modlitwach, prosząc Boga o zmiłowanie się nad nimi.

A więc podsumowując, mamy Boga, który przez miłosierdzie, w konkretnych czynach, ratuje człowieka od jego nędzy, pochyla się nad nim w pięknym uczuciu miłości. A więc to nie tylko odpuszczenie grzechów, czy przebaczenie, ale i uczucie pełne miłości Boga do człowieka. Patrząc na ostatnie wydarzenia zmartwychwstania, to czy nie jest to wspaniałe, że mamy kogoś takiego? Boga, do którego odnoszą się słowa: hānan, rahǎmim i hesed.

ks. Kamil
Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 383 gości