Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 10.30, 12.00, i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.

Czym żyjemy w parafii?

Boże Ciało

Uroczystość Bożego Ciała

galeria

kawiarenka

Kawiarenka Parafialna już otwarta

Więcej

warsztaty

Warsztaty rozwojowe dla młodzieży

więcej

Kajtek

Pomoc Kajtusiowi z Jaworza

więcej

Ostatnio zmarli:

† HELENA PILORZ - pogrzeb - 16 lipca g.15.00
† KRYSTYNA SIĄKAŁA - pogrzeb - 21 czerwca g.12.00
† ELŻBIETA KUBACZKA - pogrzeb - 16 czerwca g.14.30

Święty Jakub był jednym z pierwszych uczniów i należał do grupy apostołów najbliższych Jezusowi. Po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii, żeby tam głosić Dobrą Nowinę. Z tego też zapewne powodu jest on szczególnie czczony właśnie w Hiszpanii i w Portugalii – jest pierwszym patronem tych krajów. Następnie, po niewielkich osiągnięciach misyjnych na tamtejszych terenach, wrócił do Judei i w Kościele odgrywał rolę pierwszoplanową. Był pierwszym biskupem Jerozolimy. Przez swoją wiarę w 44 roku został skazany bez procesu na śmierć. Tradycja utrzymuje, że Apostoł przed śmiercią ucałował swojego kata, który poruszony tą postawą, nawrócił się na wiarę chrześcijańską i również poniósł śmierć męczeńską.

Droga Świętego Jakuba jest często nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago. Prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Według tradycji, w VII wieku relikwie św. Jakuba miały zostać sprowadzone z Jerozolimy do Composteli w Hiszpanii. Nazwa Compostela wywodzi się od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy), bowiem relikwie Świętego, przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły – dopiero w IX w. miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą. Hiszpańskie słowo Santiago znaczy po polsku "święty Jakub". Te dwie nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa miasta brzmi Santiago de Compostela. Do dziś znajduje się tam grób św. Jakuba. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, do celu można dojść, idąc jednym z wielu szlaków. Pielgrzyma udającego się do Santiago, zaczęto nazywać peregrino. W wieku XII akt papieski uznał Compostellę za trzecie, po Jerozolimie i Rzymie, święte miejsce chrześcijaństwa. Wówczas Santiago stało się na równi z Rzymem i Jerozolimą jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Przez wieki trasę pokonało wiele znanych postaci m.in.: Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy Loyola. Szlak został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w październiku 1987 roku oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku. Niektórzy pielgrzymi nie kończą swojej wędrówki w Santiago, ale podążają do miejscowości Fisterra, która często błędnie uważana jest za wysunięty najdalej na zachód punkt kontynentalnej Europy. Tradycyjnie, po dotarciu tutaj, palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe.

Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba – muszla. Docierający nad ocean wędrowcy zabierali muszle jako dowód przebytej drogi. Dziś można je kupić na całej trasie, a najwięcej oczywiście w samym Santiago.

Charakter pielgrzymki do Santiago de Compostela różni się od znanych w Polsce masowych pielgrzymek. Drogę tę pokonuje się indywidualnie lub w małych grupach. Pielgrzymuje się tam bez względu na wyznanie i narodowość, chcąc doświadczyć ciszy i duchowej przemiany. Obecnie symbolem pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela są: muszla jakubowa (mocowana np. na plecaku), kij pielgrzymi, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO PIELGRZYMA

Boże, który wyprowadziłeś Swojego sługę Abrahama z miasta Ur chaldejskiego, strzegąc go podczas całej wędrówki, i który przeprowadziłeś naród izraelski przez pustynię: prosimy, racz wejrzeć na Twojego sługę, który przez miłość do Twojego imienia, pielgrzymuje do Composteli. Bądź dla niego towarzyszem w podróży, przewodnikiem na rozstajach dróg, wytchnieniem w utrudzeniu, obroną w niebezpieczeństwie, schronieniem w drodze, cieniem w dzień gorący, światłem w ciemnościach, pociechą w chwilach zniechęcenia i fundamentem jego zamierzeń, tak, aby za Twoim przewodnictwem dotarł cały i zdrów do końca swojej drogi oraz aby ubogacony łaskami i cnotami, napełniony zbawienną i nieustanną radością powrócił bezpiecznie do swojego domu. Przez Jezusa Chrystusa Pana Naszego. Amen.

 

Niech Pan zezwoli i kieruje Twoimi krokami i niech będzie Twoim nieodłącznym towarzyszem na całej drodze. Amen.

 

Niech Najświętsza Maryja Panna z Roncesvalles otoczy Cię Swoją macierzyńską opieką, niech Cię broni przed zagrożeniami duszy i ciała, obyś chroniony Jej płaszczem mógł dotrzeć cały i zdrów do końca Twojego pielgrzymowania. Amen.

 

Niech Archanioł Rafał towarzyszy Ci przez całą drogę tak, jak towarzyszył Tobiaszowi, i by oddalił od Ciebie niewygody oraz przeciwności. Amen.

 

Niech błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca, Syna i Ducha Świętego zstąpi na Ciebie. Amen.

 

Maszeruj w imię Chrystusa, który jest Drogą i módl się za nami w Composteli.


Artykuły z Gazetki Parafialnej

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 6.00, 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 159 gości