Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.

W naszym kościele może przebywać 38 osób, a w kaplicy w Nałężu 10 osób.

Alleluja!

Raduj się ziemio, opromieniona tak niezwykłym blaskiem, bo jesteś wolna od mroku, co świat okrywa!

Czym jeszcze żyjemy w parafii?

Triduum

Plan Uroczystości

więcej

Komunikat

Komunikat Diecezji

więcej

Zacheusz

Wspólnota ZACHEUSZ

zaproszenie

Ostatnio zmarli:

† WIESŁAW SIADLIK - pogrzeb - 14 kwietnia g.15.00
† MAŁGORZATA LALICKA - pogrzeb - 9 kwietnia g.15.00
† MARIA SOKOŁOWSKA - pogrzeb - 7 kwietnia g.15.00

Drogi księże Piotrze!

Czy, jako tegoroczny rekolekcjonista, zechciałby ksiądz opowiedzieć coś o sobie naszym parafianom?

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Powiedzieć kilka zdań o sobie, to zawsze jest trudno. Witam całą wspólnotę parafialną w Jaworzu, do której jak Pan Bóg da, przybędę w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, by wspólnie przeżywać rekolekcje wielkopostne. Zawsze tak zaczynam, że rekolekcje to nie jest czas tylko dla parafii, a ksiądz tylko głosi. Tylko to są nasze wspólne rekolekcje i tak chcę ten czas potraktować. Zwykle przedstawiam się tak – ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży, pracownik Kurii diecezjalnej Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, opiekun nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji bielsko-żywieckiej. To są obszary mojego obecnego działania. Nie pracuję w parafii, niemniej jednak z życiem parafialnym, przede wszystkim z młodzieżą, z szafarzami jestem związany poprzez swoją posługę. Stąd nie jest mi to obce, nie jest to posługa zza biurka, ale przeżywanie wspólnej wiary na co dzień, wspólna modlitwa, wspólne bycie razem i kroczenie drogą do Pana Boga. A patrząc od strony typowo ludzkiej, to pochodzę z Bielska-Białej, z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela człowieka na osiedlu Karpackim. Tam się wychowałem, tam podjąłem decyzję  o pójściu do Seminarium i tak się dobrze składa, że ks. Robert, który jest tutaj wikariuszem, kiedy ta decyzja się kształtowała, był wikariuszem u nas na os. Karpackim. To dla mnie takie miłe zatoczenie czasu, że możemy się spotkać i razem przeżywać te rekolekcje.
W czasie mojej drogi kapłańskiej pracowałem w Andrychowie w parafii świętego Stanisława  
na Osiedlu, potem w Kętach w parafii świętej Małgorzaty i Katarzyny, następnie przez pięć lat byłem dyrektorem ośrodka Caritas w Szczyrku Czyrnej, potem wikariuszem w Wiśle i od pięciu lat pracuję w kurii diecezjalnej. Zaczęło się od tego, że byłem odpowiedzialny za przygotowanie  i przeżywanie światowych Dni Młodzieży w 2016 r. A w roku 2020, razem z mieszkańcami Jaworza, od czwartej niedzieli Wielkiego Postu chcę przeżywać rekolekcje.

Czy prowadzi ks. dużo rekolekcji wielkopostnych?

No można powiedzieć, że dużo, a nawet bardzo dużo. Zazwyczaj trzy, cztery, a nawet pięć serii w okresie Wielkiego Postu, a w ciągu roku również misje parafialne. To dla mnie czas bardzo ubogacający, bo spotkanie z każdym parafianinem,
z każdą wspólnotą jest inne, każdy ma swoją specyfikę, swoje zwyczaje, co daje człowiekowi większy ogląd, ale też ubogaca. Przyjeżdżając gdzieś, chce się coś „od siebie” ofiarować, ale również wiele się zabiera, co potem w jakiś sposób wydaje owoce w osobistym życiu, również kapłańskim.

Czy w danym roku mówi ksiądz w każdej parafii to samo, czy w każdej coś innego?

Staram się zawsze wymyślić coś nowego, także dlatego, żeby nie znudzić się swoim gadaniem. Tematy są różne. Czasem są omawiane wcześniej z księdzem proboszczem, który coś wskazuje, czy sugeruje. Czasem związane są z rokiem, który przeżywamy, z tym, co w danym roku rozważamy, czy wydarzeniami.

Czy w związku z tym mogę zapytać, co to jest to „coś szczególnego” dla naszej parafii?

Chciałbym was zaprosić do refleksji nad trzema cnotami Bożymi, ale nie takiej stricte teologicznej, książkowej, podręcznikowej, żeby się nie przerażać… Nie, chciałbym po prostu, tak sobie to nazywam, wyjść z wami na trzy szczyty – szczyt wiary, szczyt nadziei i szczyt miłości, ale wyjść po to, żeby popatrzeć na samych siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy umiemy kochać, czy prawdziwe wierzymy, czy rzeczywiście żyjemy nadzieją na spotkanie z Panem Bogiem. To są pytania, które spróbujemy przełożyć na nasze codzienne życie, żeby nie bujać w obłokach i mówić o jakichś ideach. Chodzi o to, żebyśmy popatrzyli w siebie i na siebie. Czasem będzie to bolesne, ale tylko prawda może człowieka wyzwolić, zmienić, dać szansę bycia lepszym. Trzeba stanąć w prawdzie o sobie, co jest czasem trudne, ale dopiero wtedy nasza miłość będzie Bożą miłością, nasza wiara będzie drogą prowadzącą do Pana Boga, do świętości, a nasza nadzieja będzie nam dawała siłę do zmagania się z codziennymi przeciwnościami, trudami, krzyżami, których doświadczamy, ale również będzie nam pomagała przeżywać nasze radości, sukcesy, zwycięstwa, to co piękne.

A jakie w związku z tym ma ksiądz oczekiwania od naszej wspólnoty parafialnej?

Myślę, że tu nie przyjeżdża się z oczekiwaniami. Przyjeżdża się z zaproszeniem, byśmy razem się modlili, razem słuchali Słowa Bożego, razem zastanawiali się nad tym, co zmienić, żeby być jeszcze lepszym, bardziej Bożym i piękniejszym
w oczach Boga, drugiego człowieka. Myślę, że takie najpiękniejsze oczekiwanie dla rekolekcjonisty jest jedno, żeby kościół był pełny i żeby było do kogo mówić, bo to wtedy ma sens. Rekolekcje bez słuchaczy to nie są rekolekcje, to jest jakiś wykład, który jest skierowany do marnej grupy słuchającej. Rekolekcje to święto parafii, święto naszego ducha, czasem, w którym przystaniemy w gorączce codzienności, zatrzymamy się, żeby pomyśleć o tym, co ważne, co istotne, żeby potem w codzienność iść silniejszym…

 

 

 

Artykuły z Gazetki Parafialnej

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 6.00, 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 49 gości