Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.

W naszym kościele może przebywać 38 osób, a w kaplicy w Nałężu 10 osób.

Alleluja!

Raduj się ziemio, opromieniona tak niezwykłym blaskiem, bo jesteś wolna od mroku, co świat okrywa!

Czym jeszcze żyjemy w parafii?

Triduum

Plan Uroczystości

więcej

Komunikat

Komunikat Diecezji

więcej

Zacheusz

Wspólnota ZACHEUSZ

zaproszenie

Ostatnio zmarli:

† WIESŁAW SIADLIK - pogrzeb - 14 kwietnia g.15.00
† MAŁGORZATA LALICKA - pogrzeb - 9 kwietnia g.15.00
† MARIA SOKOŁOWSKA - pogrzeb - 7 kwietnia g.15.00

Na samym początku – powiedział Szatan, zwracając się do NN – udowodnię ci, że nie ma przykazania, którego byś w życiu nie złamał. Znając cię, zapewne będziesz miał problem z wymienieniem nawet tych podstawowych dziesięciu przykazań, których uczyłeś się w dzieciństwie…

NN: Absolutnie, znam je wszystkie, i zaraz dodał: żadnego z tych przykazań w życiu nie złamałem.

Szatan: Czyżby?! Zastanów się dobrze i odpowiedz sobie na następujące pytanie: Czy pierwsze przykazanie nie polega czasem na tym, że powinieneś Boga stawiać zawsze na pierwszym miejscu?!

NN: Oczywiście, że tak.

Szatan: A ty, na którym miejscu Go w życiu stawiałeś?! Odpowiedz sobie również, czy w ogóle znasz swojego Boga, bo żeby mówić o tym, że się w kogoś wierzy, to należy tego kogoś najpierw poznać? Ty zamiast szukać Prawdy, zatrzymałeś się na tym, czego nauczyłeś się w dzieciństwie. Zamiast ufać Bogu, ufałeś tylko sam sobie. O tym właśnie mówi pierwsze przykazanie: o wierze i ufności.

NN: Po pierwsze nie jestem teologiem. Nie musiałem czytać i znać wszystkich tych zagmatwanych teologicznych rozpraw i dokumentów.

Szatan: To prawda, nie miałeś takiego obowiązku, ale mogłeś przynajmniej słuchać tego, co się do ciebie mówiło w czasie kazań. Nie musiałeś również czytać skomplikowanych rozpraw teologicznych, ale mogłeś przyjemniej wziąć do ręki wasz katechizm – tam było wszystko napisane prostym i przejrzystym językiem. Idźmy dalej – dodał Szatan – nawet wtedy, kiedy twój kościół mówił ci w co powinieneś wierzyć, ty zaprzeczałeś i wybierałeś z tej nauki tylko to, co ci pasowało. Wątpiłeś i podważałeś prawdy wiary, i zamiast próbować je zrozumieć, odrzucałeś wszystko, co nie zgadzało się z twoją logiką. Zamiast szukania prawdy, uciekałeś w lenistwo bylejakości – co jest również grzechem przeciwko temu przykazaniu. Głosząc poglądy sprzeczne z nauką twojego kościoła i kurczowo się ich trzymając, stawałeś się zwykłym heretykiem! Nawet wtedy, kiedy mówiłeś, że w Boga wierzysz, a odrzucałeś Jego kościół, grzeszyłeś przeciwko pierwszemu przykazaniu.

NN: Wystarczy!!!

Szatan: To jeszcze nie koniec – dopiero się rozkręcam! Najważniejsze przykazanie, o którym zapomniałeś w swoim nędznym życiu brzmi: „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem.” To było twoje największe i pierwsze przykazanie!!!

NN: Jak miałem kochać kogoś, kogo nawet nie widziałem na oczy?

Szatan: No właśnie, gdybyś chociaż starał się Go poznać, byłoby ci zapewne łatwiej! Dlatego zamiast poznawać Boga, wymyślałeś swoje bożki i oddawałeś im cześć.

NN: Co ty pleciesz, jakich to niby bożków sobie tworzyłem?

Szatan: Zamiast Boga ubóstwiałeś wszystko: pracę, władzę, przyjemności, pieniądze... sam sobie wybierz i dopowiedz resztę!

Lekko zmieszany NN zapytał: I czego to ma niby dowodzić...?

Szatan: Tego, że byłeś zwykłym bałwochwalcą, który niezniszczalne pojęcie Boga odnosił do wszystkiego, tylko nie do niego. Stałeś się oziębły, bo nie znajdowałeś czasu na modlitwę. Zawsze miałeś ważniejsze sprawy na głowie, a ciągłe pretensje do Boga zamiast wdzięczności pokazywały, że wypaczyłeś obraz swojego Stwórcy. Stworzyłeś w sobie boga na swój obraz i podobnego tobie. I nawet się temu nie dziwię, bo jakże mogłeś poznać prawdziwego Boga, skoro Go nawet nie szukałeś.

Po tych słowach szatan przeszedł do oskarżania NN o grzechy przeciwko drugiemu przykazaniu. Byłeś zobowiązany – powiedział Szatan – do głoszenia Ewangelii, nie tylko słowem, ale przede wszystkim przykładem. W pierwszej kolejności powinieneś swoim życiem dać świadectwo wiary w twojej rodzinie, następnie w pracy oraz w każdym środowisku, w którym przebywałeś. Zaniedbanie tego obowiązku jest grzechem przeciwko temu przykazaniu. Jeśli uważasz, że nie masz sobie nic do zarzucenia, to pytam ciebie: Jak ubogacałeś swojego małżonka i swoje dzieci? Zastanów się, jaki przykład życia z Bogiem im dawałeś? Czy swoją postawą zbliżałeś ich do Boga, czy raczej oddalałeś? Jakie wartości im przekazałeś? Twoja rodzina powinna być dla ciebie pierwszym i najważniejszym polem do ewangelizacji…Widzisz to?!

NN odparł: Tak widzę… skończ już!

Szatan odpowiedział: Skończyłem!!! Teraz sam sobie dopowiedz resztę.

Po krótkiej chwili Szatan dodał: I nie zapomnij o wszystkich bluźnierstwach przeciwko Bogu, o wypowiadanych wobec Niego słowach nienawiści, wyrzutach i pretensjach! Policz również, ile było w twoim życiu przeklinania innych, nawet z imionami świętych na ustach. Ile było złorzeczenia drugiemu człowiekowi i życzenia mu zła? Ile razy w gniewie prosiłeś Boga o ukaranie osoby, która zawiniła wobec ciebie? Szatan spojrzał na NN i z ironią w głosie dodał: Nadal uważasz, że nie złamałeś żadnego przykazania...? A jesteśmy dopiero przy drugim!

Józef Heczko

Dalsza część procesu w kolejnym numerze „Gazetki Parafialnej”.

Artykuły z Gazetki Parafialnej

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 6.00, 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 43 gości