Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.

W naszym kościele może przebywać 45 osób, a w kaplicy w Nałężu 12 osób.

Czym żyjemy w parafii?

Podsumowanie

Statystyka 2016-2020

więcej

Podziekowania

Wspólne kolędowanie

galeria zdjęć

Mikołaj

Odwiedziny św. Mikołaja

galeria zdjęć

Ostatnio zmarli:

† WALDEMAR CHORĄŻY - pogrzeb - 10 marca g.14.00
† MARIA NIESYT - pogrzeb - 3 marca g.15.00
† ZDZISŁAW NIEMCZYK - pogrzeb - 26 luty g.15.00

Nic nie wskazywało na to, że tego dnia (a raczej nocy) wydarzy się coś wyjątkowego, co zmieni życie NN i jego postrzeganie rzeczywistości. Zapowiadał się zwykły dzień, jak zawsze. Wstał skoro świt, szybka poranna toaleta, kawa w biegu i śniadanie na drogę. Następną część dnia wypełnił wir pracy, a wieczorem upragniony czas dla siebie i rodziny: wspólna kolacja, krótka rozmowa z najbliższymi, wieczorna toaleta, jakaś lektura i upragnione łóżeczko. Gdy tak leżał sobie i snuł plany, co będzie robił następnego dnia, zamknął oczy i zapadł w głęboki sen. Nagle w środku nocy, obudził go straszliwy harmider i przenikające światło. Okazało się, że stoi na środku dużego pomieszczenia, przypominającego salę sądową. Nad drzwiami znajdował napis: Parafia Opatrzności Bożej w Jaworzu. Oprócz NN pojawiło się tam również wiele osób, które znał osobiście lub z widzenia. W centralnym punkcie stał duży stół, za którym siedziały trzy osoby, ich twarzy nie mógł rozpoznać. Zauważył tylko, że na stole ustawiona jest tabliczka z napisem: „Sędzia Sprawiedliwy”. Gdy rozejrzał się dokoła, zatrzymał wzrok na postaci ubranej w czarną togę o niewyraźnych rysach twarzy, z której emanowały nienawiść i przejmujący chłód. Na biurku, za którym zasiadł, znajdował się napis: „Oskarżyciel”. W jednej chwili zrozumiał, że jest to Szatan. Diabeł starannie rozłożył przed sobą ponumerowane tomy pełne dokumentów, na których NN dojrzał napis: „Akt Oskarżenia”. Ze zdziwieniem dostrzegł również, że na każdym z tomów znajdują się litery NN (z łac. nomen nominandum – „imię godne nazwania”). Kiedy Szatan zaczął wertować strony akt, okazało się, że na każdej z nich znajdowały się szczegóły z życia NN, skrupulatnie opisane, dzień po dniu, godzina po godzinie. Było tam wszystko: złe czyny, myśli i słowa. Na sali postawiono także biurko z napisem: „Oskarżony NN”. Kiedy NN stanął w miejscu przeznaczonym dla… siebie, głos zabrał Oskarżyciel.

Szatan: Wysoki Sądzie, stawiam dzisiaj przed Tobą NN. Zebrany materiał dowodowy wykaże ponad wszelką wątpliwość winę oskarżonego. W czasie procesu ujawnię wszystkie popełnione przez niego grzechy. Świadomie i dobrowolnie popełniał złe czyny, nie tylko sprawach ważnych (w materii poważnej), czym dopuszczał się grzechów śmiertelnych, za które grozi kara wiecznego potępienia, ale również popełniał grzechy powszednie. Popełniając grzechy śmiertelne, świadomie i dobrowolnie łamał Twoje przykazania i gardził Tobą.Wyposażyłeś go w wolną wolę, a on zamiast wybrać Ciebie, wybierał mnie. Dlatego należy do mnie i zasługuje na najwyższy wymiar kary: wieczne potępienie! Podczas całego procesu niezbicie wykażę, że nie zasługuje na Ciebie, że nie jest bez winy. Kiedy zapozna się z dowodami, które zabrałem i przedstawię, sam siebie osądzi i dojdzie do wniosku, że nie jest godzien Twojej nagrody. Na samym początku, przypomnę tej nędznej duszy kilka podstawowych pojęć, aby lepiej zrozumiał, z czym ma do czynienia.

Po pierwsze – zwrócił się oskarżyciel do NN – zawsze, kiedy będę mówił o grzechu śmiertelnym, będę miał na myśli czyn popełniony przez ciebie świadomie, dobrowolnie i w poważnej materii. Świadomie, bo wiedziałeś, że to co robisz, jest złe, czyli sprzeczne z wolą Bożą. Dobrowolne, bo chciałeś to zło popełnić i godziłeś się na nie. W poważnej materii, bo czyny twe dotyczyły rzeczy ważnych i pociągały za sobą utratę zdolności kochania Boga, pozbawiły cię łaski uświęcającej. Za każdym razem, gdy popełniałeś grzech śmiertelny, traciłeś również zdobyte zasługi i stałeś się niezdolny do nabywania nowych. Dodam tylko – kontynuował Szatan – że wszystkie twoje dobre uczynki, dokonane w stanie grzechu śmiertelnego, nie czyniły zasług w Niebie, więc nawet nie próbuj się na nie powoływać w czasie procesu. Będę oskarżał cię również za grzechy lekkie, których liczba przekroczy twoje wyobrażenie – do których nie przywiązywałeś wagi, bo uważałeś je za błahe i bez znaczenia. Co prawda grzechy lekkie nie powodowały utraty łaski uświęcającej, ale osłabiały miłość i były przejawem nieuporządkowanego przywiązania do dóbr stworzonych. Uniemożliwiały ci one również postęp w zdobywaniu cnót i praktykowaniu dobra moralnego.

Będę oskarżał ciebie za grzechy popełnione myślą, słowem, uczynkiem i zaniedbaniem. Oskarżę cię za popełnione zło i zaniedbane dobro, za grzechy wypowiedziane i te ukryte w sercu – za grzechy wewnętrzne i zewnętrzne. Odpowiesz za wszystko: za grzechy przeciwko Duchowi Świętemu i Przykazaniom Bożym, za grzechy cudze, wołające o pomstę do Nieba, za grzechy przeciwko twojemu powołaniu. Ponadto ukażę ci, jak karmiłeś swoją duszę pychą, chciwością, nieczystością, łakomstwem, zazdrością, gniewem i lenistwem. Zrobię wszystko, abyś sam na siebie wydał wyrok i podzielił mój los – los potępionego, który powiedział Bogu: NON SERVIAM – nie będę służył.

Józef Heczko 

Dalsza część procesu w następnym numerze „Gazetki Parafialnej”.

Artykuły z Gazetki Parafialnej

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 6.00, 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 167 gości