Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 10.30, 12.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.
Nie zapomnijcie włączyć głosu :)

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00 Piątek po Mszy o godz. 18.00


Jak dobrze się modlić???

Czym żyjemy w parafii?

Elżbietanki

Siostry

zapraszają

więcej

I Komunia Św.

I Komunia Św.

czekamy na dalsze zdjęcia

galeria zdjęć

adoracja

W czasie wakacji

nie ma adoracji

w naszym kościele

Ponieważ wielu Parafian pyta o możliwość wsparcia materialnego naszej Wspólnoty Parafialnej, w sytuacji gdy nie można tego zrobić uczestnicząc w niedzielnej Mszy Świętej, przypominamy numer konta naszej parafii:
Bank Spółdzielczy Jasienica
14 8117 0003 0009 6449 2000 0010
Wszystkie wpłaty przeznaczone będą na bieżące utrzymanie kościoła i parafii.
Serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę!
Wasz proboszcz Ks. Stanisław Filapek ze Współpracownikami

Ostatnio zmarli:

† TADEUSZ WENCEL - pogrzeb - 08 sierpnia g. 10.00
† ANTONI LEWANDOWSKI - pogrzeb - 06 sierpnia g. 11.00
† JÓZEF SABO - pogrzeb - 31 lipca g. 11.00


Rzadko zastanawiamy się, jak wyglądało życie kobiet dwa tysiące lat temu.  Czy były zabiegane, umęczone codziennymi obowiązkami, zestresowane, niedocenione, przepracowane. Myślimy, że tylko nas dotyczy taka rzeczywistość...

Kobiety w Izraelu, w czasach, gdy żył Jezus, miały lepszą sytuację, niż te żyjące w krajach sąsiednich. Mimo to ich swoboda była znacznie ograniczona. Materialnie całkowicie zależne od mężów, były traktowane jak ich własność. Nie mogły być kapłankami, ich rola w sprawowaniu kultu była niewielka. Mogły być prorokiniami. Są jednak zapisy w Piśmie Świętym, np. w Księdze Przysłów, że kobiety miały swoje winnice, wytwarzały i sprzedawały różne towary, a wtedy mogły dysponować tak zarobionymi pieniędzmi.

Sytuacja społeczna kobiet była jasno zdefiniowana. Kobiety zajmowały się głównie domem. Ich codzienną pracą było przygotowywanie posiłków: mielenie zboża, przynoszenie wody, przędzenie, wytwarzanie odzieży w warunkach domowych, pieczenie chleba. Mieszkanki wsi dodatkowo pracowały na roli i dbały
o zwierzęta hodowlane. Miały więc mnóstwo zajęć i mniej ułatwień, niż my obecnie.

W kwestiach religijnych odpowiedzialne były za zapalanie lampy szabatowej i rozpoczynanie w ten sposób szabatu oraz pilnowanie, aby nie zgasła podczas święta.  Podczas pogrzebów  bardzo ważna była rola płaczki – łączono to z faktem, iż to kobieta sprowadziła grzech na ziemię (biblijna Ewa), więc powinna uczestniczyć w pogrzebie. Bardzo ważna była rola kobiety przez pierwsze lata życia dziecka. Było ono wyłącznie pod jej opieką, więc to matka pierwsza wprowadzała syna lub córkę w świat wiary. Dlatego miała obowiązek znać Torę, aby wychować religijnie dzieci i pilnować męża w przestrzeganiu Prawa. Nie wiadomo do końca, jak kobiety poznawały Torę, czy umiały czytać, kto je uczył, czy istniały szkoły dla kobiet.

Sytuacja prawna kobiet była jasno określona. Należały wpierw do ojca, później do męża. Małżeństwo mogło być rozwiązane na podstawie listu rozwodowego, który mąż mógł wręczyć żonie. Musiał jednak podać rzeczową argumentację. Takie rozwiązanie chroniło nieco kobietę przed pochopną decyzją męża. Wiadomo, że w niektórych  religiach wystarczyło wypowiedzenie przez męża            formuły rozwodowej, aby zakończyć małżeństwo. Stawiało to kobiety w bardzo niekorzystnej sytuacji, skazując je niekiedy na bytowanie w nędzy. Najgorsza była sytuacja wdów. Wdowa była zdana na swoje dzieci, które dziedziczyły majątek po śmierci ojca (ale tylko w linii męskiej). Jeśli nie było synów, majątek przechodził na innych członków rodziny. Jeśli dzieci nie mogły lub nie chciały opiekować się matką, zdana była na łaskę wspólnoty religijnej lub też na łaskę losu, a to mogło oznaczać życie w biedzie i zapomnieniu przez wiele lat.

Jezus, co czytamy w Piśmie Świętym, nieco inaczej traktował kobiety, niż jemu współcześni. Swobodnie z nimi rozmawiał w miejscach publicznych, co było zakazane w Izraelu w tamtych czasach i szokowało nawet jego uczniów. W tych rozmowach poruszał bardzo ważne religijne kwestie, wyjaśniał, nauczał. Kobiety zresztą zadawały mu mądre, przemyślane pytania. Wydają się być równoprawnymi rozmówcami. Kobiety też wędrowały za Jezusem, gdy przemieszczał się, aby nauczać. Kolejny przykład sytuacji wyjątkowej, gdyż nie było to wcześniej praktykowane. Nie mogły jednak zostać apostołkami, ponieważ w tamtej kulturze nikt by ich nie słuchał. A przecież Jezusowi chodziło o jak najszersze rozpowszechnienie swojego nauczania.

Podczas pisania tej krótkiej charakterystyki sytuacji kobiet w czasach Chrystusa naszła mnie refleksja, że moje życie nie jest wcale takie trudne. Gdybym się urodziła dwa tysiące lat temu...

Joanna Lorańczyk – Czader
Bibliografia: dr Danuta Piekarz: Matki, żony, prorokinie i uczennice, w: „Biblia krok po kroku”, luty 2015.

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Właśnie rozpoczynamy wakacje...
Jutro i w następną niedzielę...
Puste kościoły, puste konfesjonały...
W teodycei chrześc. opieka...
Ten Wielki Post jest dla nas szczególny…
Rzadko zastanawiamy się, jak...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 46 gości