Czym żyjemy w parafii

parafiada

Zapraszamy

więcej

Boże Ciało

Zdjęcia z Orszaku

w Jaworzu

więcej

int_ogl

Warsztaty świąteczne

więcej


Od IV wieku drugiego lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także Świętem Matki Bożej Gromnicznej, które zostało wprowadzone do kościoła przez papieża Gelazego I. 

Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa w świątyni Jerozolimskiej, co zresztą czcimy poprzez procesję ze światłem. Czterdzieści dni po Narodzinach Jezusa Maryja i Józef ofiarowali syna w świątyni, by zgodnie z prawem Mojżeszowym, oddać go Bogu w hołdzie dziękczynienia. Przebywający wówczas w świątyni starzec Symeon, rozpoznał w dzieciątku Mesjasza, nazywając go światłem na oświecenie pogan i chwałę Izraela, dlatego święto obfituje w symbolikę światła.

Warto  zastanowić się skąd wzięła się druga nazwa tego święta? Dlaczego mówimy: Święto Matki Bożej Gromnicznej? Otóż od IX wieku ludzie tego dnia przynoszą do kościoła woskowe świece zwane gromnicami, które podczas mszy świętej zostają poświęcone przez kapłana. Z zapalonymi świecami wracamy do domu, by od nich zapalić ogień, który miał zwiastować zgodę i miłość w rodzinie. Ze światłem obchodzimy również dookoła nasze domy, zapewniając im ochronę.

Sama nazwa świecy pochodzi od słowa grom, gdyż zapalano je w czasie burzy, stawiano przy oknach i modlono się o oddalenie piorunów.

Gromnica towarzyszy człowiekowi właściwie od urodzenia. Po raz pierwszy otrzymujemy płonącą świecę przy chrzcie świętym, co oznacza zapalenie wiary w naszej duszy, po raz drugi trzymamy ją podczas pierwszej komunii świętej.

Według zwyczajów świeca gromniczna jest odpowiedzialna za odpędzanie zła od naszych domów i rodzin. W wielu domach zapala się ją nie tylko podczas burzy, ale także podczas powodzi, wichury,kłótni oraz przy łóżku umierającej osoby, aby jej światło ulżyło konającemu w cierpieniu i poprowadziło do wiekuistej światłości. Świeca ma za zadanie obdarować nas światłem Chrystusa i pomóc w dążeniu przez życie zgodnie z wiarą.

W kulturze ludowej święto Matki Bożej Gromnicznej było traktowane jako moment przełomowy nie tylko ze względu na liturgię kościelną. Uważano, że w tym dniu przypada połowa zimy stąd też znane są liczne przysłowia związane z tym dniem. Oto kilka z Nich:

Na Gromniczną Pan Bóg daje, czasem mróz, czasem roztaje.

Gromnice w śniegu, wiosna jest w biegu, lecz gdy pogoda, dla wiosny Zawoda.

Na Gromnicę – masz zimy połowicę.

Jak słońce jasno świeci na Gromnice, to przyjdą wielkie mrozy i śnieżyce.

  Kiedy w Gromniczną gęś chodzi po wodzie, to będzie na Wielkanoc chodzić po lodzie.

 

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej związana jest również legenda jak to Matka Boża odpędza światłem gromnicy stado wilków od domostw. Można zobaczyć tą scenę na starych obrazkach świętych oraz na gromnicach.

Święto to zamyka cykl Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia w Kościołach rozbiera się żłóbki, a w domach choinki. Przestajemy śpiewać kolędy oraz kończy się okres wizyt duszpasterskich w naszych domach.

Malwina Sobkowicz

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Od 10 do 12 stycznia uczestniczyliśmy...
Cudowna, słoneczna pogoda...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 60 gości