Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 10.30, 12.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.
Nie zapomnijcie włączyć głosu :)

Nowe rozporządzenie dla naszej parafii

Od 20 kwietnia 2020 roku do odwołania w naszym kościele może przebywać jednocześnie 60 osób,
a w kaplicy w Nałężu 25 osób.
Do kościoła/kaplicy wchodzimy i przebywamy w nim z zasłoniętymi ustami i nosem.
Zajmujemy oznaczone miejsca, aby zachować bezpieczną odległość.


Jak dobrze się modlić???

Czym żyjemy w parafii?

Elżbietanki

Siostry

zapraszają

więcej

rekolekcje

w tygodniu 15.00-18.00

w niedzielę 15.00-18.00

w naszym kościele

sniadanie

Zadanie Wielkanocne

od pani Uli i s. Eliaszy

galeria zdjęć

Ponieważ wielu Parafian pyta o możliwość wsparcia materialnego naszej Wspólnoty Parafialnej, w sytuacji gdy nie można tego zrobić uczestnicząc w niedzielnej Mszy Świętej, przypominamy numer konta naszej parafii:
Bank Spółdzielczy Jasienica
14 8117 0003 0009 6449 2000 0010
Wszystkie wpłaty przeznaczone będą na bieżące utrzymanie kościoła i parafii.
Serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę!
Wasz proboszcz Ks. Stanisław Filapek ze Współpracownikami

Teksty Ks. Biskupa Romana Pindla: Nowe, Apel, Komunikat, Homilia

Ostatnio zmarli:

† HELENA ZBOROWSKA - pogrzeb - 16 maja g. 11.00
† JÓZEF SZCZYPKA - pogrzeb - 15 maja g. 14.00
† JAN KASZOK - pogrzeb - 6 maja g. 14.00


Zważając na to, iż dzieci na roratach poznają księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego myślę, że każdy z nas powinien sobie przybliżyć tę postać tym bardziej, że zbliża się dzień Jego beatyfikacji, którym jest 7 czerwca przyszłego roku.

 Warto zastanowić się: kim był Stefan Wyszyński? Otóż, zacznijmy od początku. Stefan Wyszyński przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli na Ziemi Nurskiej. Tego samego dnia został ochrzczony. Wychowywał się w rodzinie bardzo mocno oddanej Bogu, przez co Jego wiara stawała się coraz głębsza, szczególnie ta kultu Maryjnego, co skłoniło Go do takiego wyboru dalszej drogi życiowej. Stefan Wyszyński mówił: W domu nad moim łóżkiem wisiały dwa obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. I chociaż w tym czasie nie byłem skłonny do modlitwy, zawsze cierpiąc na kolanach, zwłaszcza w czasie wieczornego różańca jaki był zwyczajem naszego domu, to jednak po obudzeniu się, przyglądałem się tej Czarnej Pani i tej Białej.

W 1920 roku wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, a święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 23. urodzin (3.08.1924 roku). 5 sierpnia odprawił mszę świętą prymicyjną przed cudownym obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. W latach 1925–1929, będąc studentem prawa kanonicznego, swój wolny czas poświęcał innym ludziom, należąc do Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie” oraz „Bratniej Pomocy”.  W czasie II wojny światowej, ze względu na swoje zaangażowanie społeczne  oraz przedwojenne publikacje poświęcone totalitaryzmowi hitlerowskiemu, był zmuszony do ukrywania się przed Gestapo we Wrociszewie, w lasach pod Warszawą oraz u swojej rodziny.  Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Włocławka, gdzie zorganizował Wyższe Seminarium Duchowne i został jego rektorem 19 marca 1945 roku. Będąc rektorem, profesorem i ojcem duchownym kleryków, był również wikariuszem w parafii św. Jana Chrzciciela w Lubrańcu, proboszczem parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kłobii i parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zgłowiączce.

4 marca 1946 Ojciec święty Pius XII mianował Go biskupem lubelskim. Na Jasnej Górze z rąk prymasa Polski ks. kard. Augusta Hlonda otrzymał sakrę biskupią, przyjmując swój herb ,,Soli Deo” co oznacza ,,Samemu Bogu”. Służba Bogu przez Maryję była widoczna w Jego całym życiu. Uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach i zawsze starał się pomagać innym np.: założył instytucję ,,Caritas”.

12 listopada 1948 roku papież Pius XII w Rzymie mianował prymasem polski Stefana Wyszyńskiego jako wypełnienie ostatniej woli zmarłego Prymasa Polski ks. kard. Augusta Hlonda.

Za panowania prymasa Wyszyńskiego rozpoczęła się walka reżimu komunistycznego z Kościołem. Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, chcąc ratować Kościół, jako pierwszy hierarcha zdecydował się na układ z państwem rządzonym przez komunistów. W zamian za nauczanie religii w szkołach i funkcjonowanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Kościół uznał w dokumencie granice Ziem Odzyskanych Polski Ludowej. Ludzie zarzucali prymasowi zbyt dużą ugodowość w stosunku do systemu komunistycznego.

12 stycznia 1953 roku prymas Wyszyński został kardynałem, ale nie mógł osobiście odebrać kapelusza kardynalskiego, ponieważ nie został mu wydany paszport. W wyniku zaostrzenia polityki państwa na duchowieństwo 26 września 1953 roku prymas został aresztowany i wywieziony z Warszawy. Był przetrzymywany bez wyroku w bardzo trudnych warunkach – zupełnie odosobniony, podsłuchiwany. Pomimo bardzo trudnych warunków prymasowi udało się doprowadzić do Jasnogórskich Ślubów Narodu, ale sam nie mógł w nich uczestniczyć.

Po trzyletnim odizolowaniu od świata prymas został wypuszczony na wolność i wymusił na władzach przywrócenie praw Kościoła i naprawienie wyrządzonych krzywd. 3 maja 1957 roku zainicjował Wielką Nowennę – dziewięcioletni czas przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Milenium Chrześcijaństwa.

W latach 60-tych prymas Wyszyński uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego. Na Jego prośbę Ojciec Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Stefan Wyszyński cały czas wspierał opozycję demokratyczną, stawał w obronie biednych ludzi, pośredniczył w rozmowach między władzami a ,,Solidarnością”.  Mimo starań, nie doczekał upadku komunizmu, ponieważ 28 maja 1981 roku prymas Polski zmarł na rozsiany nowotwór jamy brzusznej.

Stefan Wyszyński nazywany jest prymasem Tysiąclecia, został pośmiertnie oznaczony Orderem Orła Białego. Od 1989 roku trwa Jego proces beatyfikacyjny i przysługuje mu tytuł Sługi Bożego.

Malwina Sobkowicz

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Ten Wielki Post jest dla nas szczególny…
Rzadko zastanawiamy się, jak...
Jakiś czas temu, podczas rozmowy z byłym działaczem...
Domowy Kościół to...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 65 gości