Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 10.30, 12.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.
Nie zapomnijcie włączyć głosu :)

Nowe rozporządzenie

Od 30 maja 2020 roku przestaje obowiązywać limit osób w kościele,
nadal trzeba zasłaniać usta i nos.


Jak dobrze się modlić???

Czym żyjemy w parafii?

Elżbietanki

Siostry

zapraszają

więcej

I Komunia Św.

I Komunia Św.

czekamy na dalsze zdjęcia

galeria zdjęć

adoracja

W czasie wakacji

nie ma adoracji

w naszym kościele

Ponieważ wielu Parafian pyta o możliwość wsparcia materialnego naszej Wspólnoty Parafialnej, w sytuacji gdy nie można tego zrobić uczestnicząc w niedzielnej Mszy Świętej, przypominamy numer konta naszej parafii:
Bank Spółdzielczy Jasienica
14 8117 0003 0009 6449 2000 0010
Wszystkie wpłaty przeznaczone będą na bieżące utrzymanie kościoła i parafii.
Serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę!
Wasz proboszcz Ks. Stanisław Filapek ze Współpracownikami

Teksty Ks. Biskupa Romana Pindla: Nowe, Apel, Komunikat, Homilia

Ostatnio zmarli:

† JOANNA WILCZEK - pogrzeb - 11 lipca g. 11.00
† WIKTOR GLĄDYS - pogrzeb - 07 lipca g. 15.00
† WIESŁAW BARGIEL - pogrzeb - 02 lipca g. 15.00

Rozmowa z Panią Krystyną Gutan, współtwórcą gazetki parafialnej z okazji 1000. wydania

Ukazuje się tysięczny numer gazetki Parafii p.w. Opatrzności Bożej w Jaworzu. Jest to okazja do pewnych podsumowań i wspomnień. Była Pani wszak związana z gazetką „Opatrzność” od początku jej istnienia. Czyli od kiedy?

Pierwszy numer gazetki „Opatrzność” pojawił się 1 września 1996 roku.

Czy pamięta Pani, jak zaczęła się ta redakcyjna przygoda? Kto zainicjował stworzenie tygodnika?

Pomysł taki pojawił się na spotkaniu zespołu Akcji Katolickiej. Rozważaliśmy różne formy współpracy z parafią. Po „burzy mózgów” uznaliśmy, że zabieramy się do pracy nad gazetką, ponieważ takiego pisma w parafii nie było, a odczuwaliśmy na nie zapotrzebowanie. Słowem: czekano na „Opatrzność!”. W krótkim czasie wyłoniła się grupa redakcyjna – i tak pojawił się jej pierwszy numer przyjęty przez parafian z radością. Trudno uwierzyć, że dziś właśnie świętujemy jej jubileuszowy, tysięczny numer! Dziękujemy Duchowi Świętemu za tę podpowiedź!

Jak układała się Pani współpraca z księdzem proboszczem kanonikiem Adamem Gramatyką?

Tego typu działanie zawsze wymaga zgranej, zaangażowanej i odpowiedzialnej pracy wielu osób.

Wtedy staje się ona przyjemnością, a nie ciężarem. Tak też było z nami. Byliśmy wdzięczni księdzu proboszczowi Adamowi Gramatyce nie tylko za to, że nas inspirował i motywował do działania oraz duchowo wspierał, ale przede wszystkim za to, że w chwilach trudnych, awaryjnych – a takie zawsze się zdarzają – pomagał skutecznie rozwiązywać problemy. Bardzo sobie to ceniliśmy. Był takim Aniołem Stróżem… „Opatrzności”. Mogliśmy na niego zawsze liczyć. Dzięki temu trwaliśmy w podjętych zobowiązaniach i doskonaliliśmy swój warsztat pracy.

Wiemy, jak trudno pogodzić wszystkie codzienne sprawy. Wasz zespół przez osiemnaście lat, każdego tygodnia, tworzył naszą parafialną gazetkę. To ogromny trud i obowiązek. Co pomagało w tej żmudnej pracy?

Faktycznie, to był duży wysiłek, zwłaszcza wtedy, kiedy grono redakcyjne stopniowo zaczęło się kurczyć. Jak się jednak z perspektywy czasu okazuje – warto ten wysiłek było ponosić. Obowiązków nam przybywało. Każdy robił swoje. Razem pracowaliśmy i razem dzieliliśmy tę radość. Czytelnicy „Opatrzności” cieszyli się tym parafialnym pismem, żyli nim wraz z nami, dziękowali, dzielili się z nami swoimi dalszymi oczekiwaniami, mobilizowali nas też krytycznymi uwagami, dzięki nim podnosiliśmy poprzeczkę wyżej. Nieustannie trafiały do nas telefoniczne i pisemne dowody wdzięczności zarówno od naszych parafian, jak i jaworzańskich gości. I to dawało nam siły, by trwać.

Co było dla Was szczególnie ważne w kontakcie z czytelnikiem?

Zależało nam na tym, aby w „Opatrzności” każdy mógł odnaleźć coś dla siebie, co będzie mu bliskie, nad czym z refleksją się pochyli, na co będzie oczekiwał w kolejnym wydaniu.

I tak się stało. Staraliśmy się trafić do czytelnika z dobrym słowem i obrazem. Chcieliśmy, aby gazetka była jednocześnie dokumentacją kolejnych ważnych wydarzeń parafialnych, np.: I Komunii, prymicji i uroczystości kapłańskich, świątecznych wystrojów kościoła, pielgrzymek czy koncertów. O szatę graficzną gazetki troszczył się w naszym zespole redakcyjnym kolega Józef Czader. Dzięki niemu możemy wracać do minionych lat poprzez bogatą dokumentację fotograficzną. Roczne wydania „Opatrzności” były oprawiane w twarde ozdobne okładki i tworzą kolejne tomy historii naszej parafii.

Skąd czerpała Pani inspiracje do kolejnych edycji gazety? Było ich przecież tak wiele.

Z życia Kościoła w świecie, dokumentów dotyczących historii naszej parafii, ciekawych wydarzeń naszej wspólnoty parafialnej, wspólnego pielgrzymowania, parafialnych koncertów...

Dużo czytam, korzystałam z naszej biblioteki parafialnej – a to jest wspaniałe źródło wiedzy.

W życiu nieustannie dzieje się wiele ważnych i ciekawych spraw... Czasem było tak, że znalazłam ciekawe materiały, ale w bieżącym czasie nie mogłam już ich wykorzystać. Wtedy odkładałam je z myślą, że przydadzą się w roku następnym. I tak się działo.

Czy pamięta Pani jakieś sytuacje zabawne i zaskakujące podczas pracy nad gazetką. Jakieś anegdoty?

Było ich tak wiele, że nie sposób w krótkiej rozmowie je przywołać. Może tylko jeden przykład:

w intencjach dla 70-letniego jaworzanina z okazji urodzin z prośbą o zdrowie i liczne łaski – w słowie „łaski” – zamiast „ł” napisaliśmy „l”. W ten sposób jeszcze bardziej ubogaciliśmy życzenia… Zawsze towarzyszył nam dobry humor, radosne nastroje i zaufanie do Bożej Opatrzności!

Udało się stworzyć piękny w treści, wartościowy i doskonały merytorycznie i literacko tygodnik, którego tysięczne wydanie właśnie czytamy. Jest to Wasza wielka, niekwestionowana zasługa. Jako parafianie jesteśmy ogromnie wdzięczni!

Bardzo dziękuję za rozmowę,
Joanna Lorańczyk-Czader

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Właśnie rozpoczynamy wakacje...
Jutro i w następną niedzielę...
Puste kościoły, puste konfesjonały...
W teodycei chrześc. opieka...
Ten Wielki Post jest dla nas szczególny…
Rzadko zastanawiamy się, jak...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 92 gości