Czym żyjemy w parafii

parafiada

Zapraszamy

więcej

Boże Ciało

Zdjęcia z Orszaku

w Jaworzu

więcej

int_ogl

Warsztaty świąteczne

więcej


Ewenementem było to, że jeszcze przed otwarciem granic i wejściem Polski do strefy Schengen dla pielgrzymów, niosących doczesne szczątki świętego, otwierało się przejście graniczne. Można powiedzieć, że pielgrzymka ta była antycypacją tego, co miało nastąpić później. Tak w śląskim sejmiku o świętym Melchiorze mówił nasz ordynariusz, bp Roman Pindel.

Naszą diecezję nawiedzają relikwie św. Melchiora Grodzieckiego. Odbywają się pielgrzymki do Cieszyna, miejsca narodzin Świętego. Na każdej mszy św. odmawiana jest modlitwa do tego świętego, a w każdym kościele znajduje się jego wizerunek… Tak nasza diecezja obchodzi 400-lecie śmierci męczennika, jezuity i syna naszej ziemi.

Uderzający jest moment śmierci Świętego, który w okrutnych mękach oddał życie dla Chrystusa ze słowami: Róbcie ze mną, co chcecie, ale ja nigdy nie wyrzeknę się mojej wiary.  Miał wtedy zaledwie 35 lat i był u początków życia zakonnego i kapłańskiego. Zastanawia mnie fakt, skąd święty z Cieszyna wziął tak wielką odwagę do przeciwstawieniu się tak potwornemu złu. Mógł przecież ulec oprawcom, wyrzec się wiary katolickiej i żyć bezpiecznie, dożywając sędziwego wieku? Jednak Melchior, wierny uczeń św. Ignacego, stawił czoło zarzutom ze słowami: Nie przeczę, że możesz mnie zastrzelić, nie masz jednak słusznego powodu do tego, bo nie jestem świadom zbrodni, którą mi zarzucasz! Jego wierna postawa spotkała się z niemal natychmiastowym kultem na Słowacji, Węgrzech, Morawach i Śląsku czego zwieńczeniem była kanonizacja 2 maja 1995 przez Jana Pawła II.

W czasach relatywizmu, kiedy wielu ludzi uważa, że wszystko jedno w co wierzą, do jakiego boga się modlą czy jakie wartości wyznają, dla których Bóg staje się bezosobową dobrocią, święty jezuita jest odpowiedzią na wierność Jezusowi aż po męczeńską śmierć. Dla Melchiora Jezus był pierwszym i tylko On był jedyną miłością jego życia, dla którego warto żyć i poświęcić swoje życie.

            Święty Melchior paradoksalnie jest osobą łączącą słowiańskie narody, wyznania Śląska Cieszyńskiego czy wreszcie może uchodzić za patrona ekumenizmu. Uroczystości melchiorowe łączą zarówno Polaków jak i Czechów, katolików jak i ewangelików. Jest to patron, który jedna zwaśnione ludy, wyznania i jak most na Olzie w Cieszynie łączy by budować wspólną Europę i by być odpowiedzią na pragnienie Jezusa: aby byli jedno.

Mam nadzieję, że Święty z Cieszyna pociągnie niejednego z nas do wierności Jezusowi i budowania Kościoła bez kompromisów wobec zła, ale otwartego na potrzeby drugiego człowieka, który może nieraz mówić innym językiem czy inaczej wierzyć w Jezusa lub też w ogóle w Niego nie wierzyć.

Marcin Smolarski

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Od 10 do 12 stycznia uczestniczyliśmy...
Cudowna, słoneczna pogoda...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 72 gości