Czym żyjemy w parafii

parafiada

Zapraszamy

więcej

Boże Ciało

Zdjęcia z Orszaku

w Jaworzu

więcej

int_ogl

Warsztaty świąteczne

więcej


Jesteśmy u progu kolejnego roku szkolnego.

Dzieci i ich rodzice rozpoczynają żmudną wędrówkę przez logistyczne trudności łączenia lekcji z wszelkiego rodzaju
kołami zainteresowań, transportowania dziecka z jednych zajęć na drugie. Gdzieś w międzyczasie trzeba jeszcze odrobić pracę domową, ba, żeby jedną! Przeczytać lekturę, powtórzyć materiał z zeszłego tygodnia, ogarnąć wiadomości na sprawdzian z całego działu, przygotować się do konkursu przedmiotowego, wykonać projekt praktyczny z biologii, przygotować prezentację multimedialną na historię, napisać wypracowanie z języka polskiego, czy to może było z angielskiego, nie angielski był w zeszły wtorek, polski jest na… Chwila. Ile lat mają ci tak ciężko pracujący ludzie? Dziesięć? Trzynaście? Szesnaście? A kiedy śpią? Bo jeszcze trzeba podtrzymywać wirtualne kontakty i znajomości. Te łatwiej, bo nie wymaga to spotkania w realu. A na to już czasu brak. Facebook można odpalić nawet o 23. Wtedy i cicho, i dozór rodziców jakby słabnie. W końcu oni też tracą czujność i zasypiają późną nocką, umordowani codziennym dyżurem w służbie dziecku. W Jego najlepiej pojętym interesie...

Trochę sobie żartuję, trochę przerysowuję rzeczywistość, trochę przesadzam. Ale tylko trochę. Bo tak mniej więcej wygląda obecnie życie dzieci i nasze, rodziców. I nie chcę absolutnie powiedzieć, że te starania, wysiłki, zabieganie i praca są niepotrzebne czy bezwartościowe. Bardzo potrzebne i ogromnie wartościowe. Ale nie straćmy z oczu głównego celu edukacji – dążenia do osiągania zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, dążenia do odnajdywania w szkole miejsca dla siebie, niekiedy wbrew powszechnej tendencji do bycia naj. Nie każde dziecko musi być wybitne, każde ma prawo być szczęśliwe. Rolą szkoły i rodziców jest pomóc Mu   tę przestrzeń dla siebie znaleźć i zdefiniować. Odkryć potencjał tkwiący w małym człowieku. Może to predyspozycje do pracy naukowej, może potrzeba pracy w rolnictwie, może uzdolnienia konstruktorskie, może zadatki na świetnego mechanika, elektryka, stolarza, fryzjerkę. Każda ścieżka jest tak samo dobra, jeśli podyktowana jest wewnętrznym przekonaniem o jej słuszności. Pozwólmy dziecku na bycie średnim. Nie każmy zdobywać szczytu, jeśli ma lęk wysokości.

I najważniejsze! Bądźmy blisko, wspierajmy bez krytyki, pomagajmy bez marudzenia. Kochajmy bez ale! I odpoczywajmy zawsze wspólnie. Bynajmniej nie przy jednym komputerze, a pod jednym, słonecznym niebem! Z Panem Bogiem do pomocy. To zawsze działa.

Joanna Lorańczyk-Czader

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Od 10 do 12 stycznia uczestniczyliśmy...
Cudowna, słoneczna pogoda...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 40 gości