Czym żyjemy w parafii

int_ogl

Nasi parafianie

wyruszyli na pielgrzymkę

program

parafiada

Młodzież w Jarosławcu

galeria zdjęć

więcej

Boże Ciało

Nowa Wspólnota

Zacheusz Jaworze

zaprasza


Każdy wie, że muzyka ma duży wpływ na naszą codzienność.

Nieraz wpływa ona na nasze emocje – czasami może nas uspokoić, wprowadzić w odpowiedni klimat, a też często motywuje nas do działania i daje radość. Nawet Platon w Państwie stwierdził, że muzyka jest dobra i wpływa na naszą duszę pobudzając w człowieku męstwo czy opanowanie. Idąc dalej za dziełem tego wielkiego filozofa czytamy, że muzyka może być też nieodpowiednia.

Myślę, że trzeba zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na wartość muzyki w naszym życiu. Artyści – kompozytorzy, muzycy, mówią o wielu rzeczach: o swoim życiu, doświadczeniu, uczuciach. Są też utwory mówiące o samym Bogu i warto mieć w sercu takie piosenki, poprzez które dzięki muzyce odkrywamy Boga. Kompozytorzy często mówią o swoim doświadczeniu spotkania Boga i nierzadko idą za słowami św. Ignacego Loyoli: człowiek po to został stworzony, aby Boga, Pana swego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją wychwalając słowami Boga.

Dzięki różnorodności gatunków muzycznych, każdy pragnący odkryć Boga, może to zrobić na wiele sposobów. Benedykt XVI przykładowo wspomniał, jak tradycja chóralnych Mszy świętych w Salzburgu pomogła mu spotkać Boga. Podkreślił w ten sposób niezwykłą wagę muzyki właściwej dla ludzkiej pobożności. Z kolei kardynał Tauran powiedział, że: muzyka otwiera na język transcendencji między ziemią a niebem, pokazując ukryty wymiar doświadczenia człowieka który wsłucha się w przekaz autora danego utworu. Kardynał nawiązywał także do słów Mozarta, który jako cudowne dziecko poprosił kiedyś publiczność: „Powiedźcie mi, że mnie kochacie”. Natomiast będąc już dojrzałym kompozytorem i wykonawcą, na pytanie dlaczego tak się zadręcza pisaniem muzyki, odpowiedział: „Dlatego, że poszukuję dwóch nut, które się kochają.” „Wszyscy ludzie są pielgrzymami, którzy chcą być kochani i cieszyć się uznaniem” – powiedział kardynał Tauran i dodał: „Wszyscy poszukujemy się jak kochające nuty.” Patrząc na te słowa, możemy stwierdzić, że muzyka może być piękną formą szukania miłości, szukania samego Boga.

Uważam, że Tau jest jednym z wykonawców, który to odkrył. Sam nieraz słuchałem jego utworów i dawały mi one siłę, motywację w codziennej bieganinie. Ta muzyka uczyła mnie, zatrzymania się i zastanowienia się nad byciem Boga w moim życiu. Zachęcam też Ciebie do tego Czytelniku, abyś starał się w muzyce odkrywać siłę, radość i samego Boga. Zapraszam Cię, bardzo serdecznie na koncert w sobotę 25 maja o godzinie 18.00, gdzie słuchając Tau, będziesz mógł  w muzyce odkrywać Boga – tego, który też pokochał muzykę.

ks. Kamil Skoczylas

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Wrześniowa pielgrzymka (16.09 – 23.09.2019)...
Rozmowa z panią Marią Kuś...
Ewenementem było to, że jeszcze przed...
„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”...
Jesteśmy u progu kolejnego roku szkolnego...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 208 gości