Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 10.30, 12.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.
Nie zapomnijcie włączyć głosu :)

Nowe rozporządzenie

Od 30 maja 2020 roku przestaje obowiązywać limit osób w kościele,
nadal trzeba zasłaniać usta i nos.


Jak dobrze się modlić???

Czym żyjemy w parafii?

Elżbietanki

Siostry

zapraszają

więcej

I Komunia Św.

I Komunia Św.

czekamy na dalsze zdjęcia

galeria zdjęć

adoracja

W czasie wakacji

nie ma adoracji

w naszym kościele

Ponieważ wielu Parafian pyta o możliwość wsparcia materialnego naszej Wspólnoty Parafialnej, w sytuacji gdy nie można tego zrobić uczestnicząc w niedzielnej Mszy Świętej, przypominamy numer konta naszej parafii:
Bank Spółdzielczy Jasienica
14 8117 0003 0009 6449 2000 0010
Wszystkie wpłaty przeznaczone będą na bieżące utrzymanie kościoła i parafii.
Serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę!
Wasz proboszcz Ks. Stanisław Filapek ze Współpracownikami

Teksty Ks. Biskupa Romana Pindla: Nowe, Apel, Komunikat, Homilia

Ostatnio zmarli:

† JOANNA WILCZEK - pogrzeb - 11 lipca g. 11.00
† WIKTOR GLĄDYS - pogrzeb - 07 lipca g. 15.00
† WIESŁAW BARGIEL - pogrzeb - 02 lipca g. 15.00


Już wkrótce dzieci z naszej parafii przystąpią do sakramentu I Komunii Świętej. Najważniejszego po Chrzcie sakramentu w ich dotychczasowym życiu.

Przygotowania do tego dnia nie rozpoczęły się we wrześniu. Jako rodzice zaczęliśmy przygotowywać nasze dziecko do pełnego uczestnictwa we mszy świętej od Jego urodzenia. Najpierw pokazując maleńkiemu człowiekowi, jak ważny jest dla mnie Pan Bóg. Na tyle ważny, że pragnę codziennego z Nim kontaktu w modlitwie i w tą podróż zabieram moje dziecko. Uczę Je, że dzień rozpoczyna się i kończy z Bogiem. Że każda niedziela i święto przeżywana są w towarzystwie Jezusa w Eucharystii. Że nie ma wakacji i odpoczynku bez Boga. 

Osobiście uważam, że już bardzo małe dziecko może z rodzicami uczestniczyć we mszy świętej i tylko od nas, rodziców zależy, jak ten czas będzie wykorzystany. Oczywiście jest to duże wyzwanie dla rodziców, ich poświęcenie,  obawy, stres, zaangażowanie. Ale dziecko uczy się przez przykład i przez obserwację. Każde z mojej czwórki dzieci było z nami w kościele praktycznie od początku swojego życia. Nie wiedziały, że może być inaczej, więc nie wymyślały, że im się nudzi (no, może trochę), że im się nie chce (czasami), że wolą zostać w domu. Dzięki regularnemu uczestnictwu we mszy świętej zbliżenie się dziecka do Tajemnicy Eucharystii jest łatwiejsze i jakieś takie oczywiste. Intensywne, roczne przygotowanie będzie naturalną konsekwencją i kontynuacją wcześniejszego kontaktu z Panem Bogiem. Tym, który jest już dziecku znany i bliski.

Najintensywniejszy jest okres przygotowań bezpośrednio przed I Komunią Świętą. To oczywiste, że w ogromnym stopniu absorbuje nas techniczna strona: organizacja przyjęcia, komunijnego stroju, zaangażowanie w przebieg tego najważniejszego dla Dziecka i rodziców dnia i tej najważniejszej Mszy. Gdzieś tutaj   musi znaleźć się jednak miejsce dla Pana Jezusa i dla Dziecka – głównych bohaterów historii. Ogromnie ważne jest zachowanie właściwych proporcji między pragmatycznym, organizacyjnym aspektem a wymiarem duchowym tego czasu. Dziecko musi czuć i wiedzieć, że jest podmiotem tego wydarzenia, ale nie w sposób interesowny, nie przez pryzmat materialny – prezentów. Choć prezenty potrafią
w piękny sposób podkreślić wagę tego dnia, gdy są zindywidualizowane, dedykowane dziecku, mogą stanowić pamiątkę na całe życie

Bardzo ważny jest też dzień pierwszej spowiedzi świętej. Dla Dziecka to doświadczenie bywa ogromnie stresujące, trudne, nawet przerażające. Może powodować silne przeżycia. Trzeba być razem z Dzieckiem w tym momencie. Nie bagatelizować jego obaw, a starać się zrozumieć, co Dziecko odczuwa. Przygotować Je, przećwiczyć formułkę, utrwalić, żeby nie denerwowało się wizją pomyłki.  Pierwsza spowiedź to również jest dla Dziecka święto. Warto tak traktować ten dzień. Świętować wspólnie z Nim, dać swój czas, uwagę, uczucie. Wtedy dzień ten będzie zapamiętany przez Nie jako piękny.

Dziecko przed Pierwszą Komunią Świętą jest czyste. Najpiękniej, najdoskonalej czyste. Wewnętrznie oczyszczone spowiedzią. Z zewnątrz wykąpane, ubrane w idealnie białe, nowiutkie odzienie. Oczekujące na dotknięcie świętością. Gotowe na ten dotyk Boga.

I wreszcie sam dzień I Komunii Świętej. Bywa, że nie tak pogodny, jak zakładaliśmy, że tort nie do końca udany, że sukienka nie leży idealnie a garnitur gniecie. Nic to. W tym dniu nie wolno mi się denerwować, krzyczeć, wprowadzać złej atmosfery. Po prostu nie wolno. To ma być piękny dzień!

W dniu I Komunii Świętej Dziecko jest najważniejsze! Ponieważ zostaje dopuszczone do pełnego kontaktu z Jezusem w Eucharystii. Dlatego, jak nigdy wcześniej ma prawo czuć się wyjątkowe, uhonorowane, wyróżnione. Cała uwaga skupiona jest na Nim. Powinno zapamiętać ten dzień jako piękny. Czas Eucharystii,
a zwłaszcza moment przyjmowania przez moje dzieci po raz pierwszy Chrystusa, pamiętam jako niesamowicie silne doznanie spełnienia czegoś ważnego, sukces, szczęście. A łzy jakoś tak same popłynęły...

Jako rodzice powinniśmy pamiętać jeszcze, że to najważniejsza rola, jaką mamy do spełnienia – Dziecku dajemy możliwość zbliżenia się do Pana Jezusa,   
a doprowadzając Dziecko do Jezusa, oddajemy Je Panu we władanie. Nasze Dziecko jest naszym darem dla Pana Boga.  

A przyjęcie komunijne i tak się uda, kwiaty i dekoracje w kościele na pewno będą śliczne, zdjęcia urocze. Zadbajmy o to, co zależy od nas – o atmosferę.

Nasza rola jako rodziców nie kończy się wieczorem w niedzielę, w dniu I Komunii. Nie kończy się po „białym tygodniu”, nie kończy się po Bożym Ciele, ani nawet po celebrowaniu pierwszej rocznicy przyjęcia tego sakramentu. Ona się właśnie na dobre zaczyna. Teraz dopiero trzeba dbać o jakość i częstotliwość kontaktów naszego Dziecka z Panem Jezusem. Mimo całego przygotowania do przeżywania Eucharystii i tak niewiele z niej rozumiemy jako dzieci, ale i jako dorośli. „Wobec tajemnicy Eucharystii wciąż jesteśmy tylko małymi dziećmi, bo należy ona do czterech największych tajemnic naszej wiary, których nie tylko rozum ludzki pojąć nie może, ale nawet nie byłby w stanie ich wymyślić. Spadły nam z nieba.”

Towarzyszmy więc naszemu dziecku w tej drodze zbliżania się do Pana Boga każdego dnia. Najlepiej jak potrafimy.

Joanna Lorańczyk-Czader

 

 

Naucz się dziwić

 

Naucz się dziwić w kościele, że Hostia Najświętsza tak mała,
że w dłonie by ją schowała najniższa dziewczynka w bieli
a rzesza przed nią upada, rozpłacze się, spowiada (…)
Tyle tajemnic, dogmatów, Judaszów, męczennic i kwiatów
i nowe wciąż nawrócenia
Że można nie mówiąc pacierzy po prostu w Niego uwierzyć
z tego wielkiego zdziwienia

Ks. Jan Twardowski

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Właśnie rozpoczynamy wakacje...
Jutro i w następną niedzielę...
Puste kościoły, puste konfesjonały...
W teodycei chrześc. opieka...
Ten Wielki Post jest dla nas szczególny…
Rzadko zastanawiamy się, jak...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 91 gości