Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 10.30, 12.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.
Nie zapomnijcie włączyć głosu :)

Nowe rozporządzenie dla naszej parafii

Od 20 kwietnia 2020 roku do odwołania w naszym kościele może przebywać jednocześnie 60 osób,
a w kaplicy w Nałężu 25 osób.
Do kościoła/kaplicy wchodzimy i przebywamy w nim z zasłoniętymi ustami i nosem.
Zajmujemy oznaczone miejsca, aby zachować bezpieczną odległość.


Jak dobrze się modlić???

Czym żyjemy w parafii?

Elżbietanki

Siostry

zapraszają

więcej

rekolekcje

w tygodniu 15.00-18.00

w niedzielę 15.00-18.00

w naszym kościele

sniadanie

Zadanie Wielkanocne

od pani Uli i s. Eliaszy

galeria zdjęć

Ponieważ wielu Parafian pyta o możliwość wsparcia materialnego naszej Wspólnoty Parafialnej, w sytuacji gdy nie można tego zrobić uczestnicząc w niedzielnej Mszy Świętej, przypominamy numer konta naszej parafii:
Bank Spółdzielczy Jasienica
14 8117 0003 0009 6449 2000 0010
Wszystkie wpłaty przeznaczone będą na bieżące utrzymanie kościoła i parafii.
Serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę!
Wasz proboszcz Ks. Stanisław Filapek ze Współpracownikami

Teksty Ks. Biskupa Romana Pindla: Nowe, Apel, Komunikat, Homilia

Ostatnio zmarli:

† HELENA ZBOROWSKA - pogrzeb - 16 maja g. 11.00
† JÓZEF SZCZYPKA - pogrzeb - 15 maja g. 14.00
† JAN KASZOK - pogrzeb - 6 maja g. 14.00


Z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne Moje przyjście.
(Słowa Pana Jezusa zapisane w Dzienniczku przez s. Faustynę)

Dziś Niedziela Bożego Miłosierdzia. Dlatego nie może w naszej gazetce zabraknąć refleksji na temat Bożego Miłosierdzia i miejsca, w którym w szczególny sposób ten Boski Przymiot jest czczony…

Kiedy więc rozpoczyna się czas majowych wycieczek i rodzinnych wyjazdów – wybierzmy się na pielgrzymkę, by zaczerpnąć ze Źródła Bożego Miłosierdzia…

Miłosierdzie Boże jest Początkiem wszystkiego, co istnieje. Bóg  stworzył świat z miłości i postanowił obdarzyć miłością każdego człowieka. To miłość miłosierna, gdyż Miłosierdzie jest po prostu miłością w działaniu. Wszystko, co istnieje, co zostało stworzone, cały nieogarniony i genialny wszechświat, jest dziełem Boga Miłosiernego.

Największym objawieniem Bożego Miłosierdzia była śmierć Chrystusa na Krzyżu. To była Jego odpowiedź na ludzkie zdrady, grzech, zagubienie i zło. Jedyne czego chciał, to przyciągnąć nas do siebie, wybaczyć, uleczyć…

I czyż to nie jest wspaniałe, że w XX wieku Bóg przypomniał ludziom o Swoim Miłosierdziu przez polską siostrę zakonną – siostrę Faustynę? Jesteśmy wyróżnieni wśród narodów, bo właśnie z Polski, a dokładnie z krakowskich Łagiewnik, rozeszło się po krańce świata Orędzie Bożej Miłości.

Dziś do tego miejsca pielgrzymują miliony ludzi z całego świata. Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Łagiewniki „stolicą kultu Miłosierdzia Bożego”.  To miejsce szczególne, choćby dlatego, że można tu zobaczyć niezwykły obraz Bożego Miłosierdzia, którego namalowanie zlecił siostrze Faustynie sam Pan Jezus.

Obraz ten znajduje się w kaplicy klasztornej. Kiedyś kaplica służyła tylko siostrom i ich wychowankom, a dziś jest miejscem dostępnym dla wszystkich, pragnących wzywać Bożego Miłosierdzia. Liczne wota umieszczone w gablotach świadczą o tym, że te błagania do Boga nie pozostają niewysłuchane. W bocznym ołtarzu znajdują się natomiast relikwie świętej siostry Faustyny.

Dynamiczny rozwój kultu Bożego Miłosierdzia zrodził konieczność rozbudowania łagiewnickiego sanktuarium. Zbudowana została bazylika, kształtem przypominająca okręt. Może to być nawiązanie do „starotestamentalnej arki”, w której znajdują ocalenie pokładający nadzieję w miłosierdziu Bożym. Kamień węgielny pod budowę przewieziono z Golgoty.

W górnym kościele w prezbiterium jest umieszczone tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej z zarysowanymi kontynentami, którą otacza targany silnymi wiatrami krzew. W zamyśle autora ma to symbolizować współczesny świat czy też człowieka miotanego różnymi prądami. W ten krzew nad tabernakulum wpisany jest obraz Jezusa Miłosiernego.

W dolnej części bazyliki znajduje się pięć pięknych kaplic, ułożonych promieniście, których wystrój jest darem kościołów z krajów europejskich.

Wielkim  świadkiem Bożego Miłosierdzia był święty Jan Paweł II, który łagiewnicki klasztor znał doskonale. Jeszcze w czasie okupacji niemieckiej, kiedy pracował w Fabryce Solvay, codziennie wstępował na modlitwę do kaplicy zakonnej. Kto by wtedy pomyślał, że za kilkadziesiąt lat ten młody człowiek, już jako papież, będzie konsekrował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia?...

Dlatego nie dziwi fakt, że obok Sanktuarium powstało Centrum Jana Pawła II. Jego celem jest upowszechnienie duchowości, kultury i tradycji związanej z papieżem Polakiem. A znajduje się na terenie, a jakże…, dawnej Fabryki Solvay.

W kościele górnym jest też splamiona krwią sutanna, którą miał na sobie Jan Paweł II 13 maja 1981 r., podczas zamachu na placu św. Piotra. 

W dolnym kościele, w marmurowym ołtarzu, umieszczony jest relikwiarz z krwią Świętego. W dolnej części kościoła znajduje się także siedem kaplic. W jednej z nich – Kapłańskiej, umieszczona jest płyta z grobu Jana Pawła II. Wyjątkowy charakter ma także kaplica św. Kingi, ozdobiona solnym płaskorzeźbami, przedstawiającym sceny z Ewangelii.

W Centrum JP II jest także stała ekspozycja, jedyna w Polsce, prezentująca historię powstania Całunu Turyńskiego i przedstawiająca najnowsze naukowe dowody, które przemawiają za autentycznością płótna…

Wystawa jest warta uwagi, szczególnie teraz, w czasie, kiedy przeżywamy okres Wielkanocny, kiedy jeszcze mocniej Bóg w tajemnicy Krzyża i Zmartwychwstania, przemawia do każdego serca.

 Niewątpliwie Łagiewniki są wspaniałym miejscem rodzinnego pielgrzymowania. Tam  – dosłownie – można dotknąć Bożego Miłosierdzia…

s. Eliasza

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Ten Wielki Post jest dla nas szczególny…
Rzadko zastanawiamy się, jak...
Jakiś czas temu, podczas rozmowy z byłym działaczem...
Domowy Kościół to...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 32 gości