Czym żyjemy w parafii

parafiada

Zapraszamy

więcej

Boże Ciało

Zdjęcia z Orszaku

w Jaworzu

więcej

int_ogl

Warsztaty świąteczne

więcej


Wyobraźmy sobie, że budujemy dom… Może niejeden z nas nie musi sobie nawet tego wyobrażać…

Najpierw stawiamy fundamenty. Trzeba je dobrze wypoziomować i umocnić. Muszą być solidne… Przecież na nich ma stanąć nasz dom. Potem wznosimy ściany – cegła po cegle, bloczek po bloczku… Na koniec wszystko pokrywamy dachem. Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy – stan surowy zamknięty.

Teraz czas na wykończenia wewnętrzne. To też ciężka praca: instalacje, ocieplenia, posadzki, malowanie… Jesteśmy szczęśliwi, gdy już możemy się wprowadzać. Z roku na rok dorabiamy się wymarzonych mebli, nowoczesnego wyposażenia. Chcemy, żeby wszystko było funkcjonalne, odpowiadające naszym upodobaniom. Urządzanie mieszkania to może nie zawsze wyraz spełnionych marzeń, ale na pewno w mniejszym czy większym stopniu, odbicie gustu i zainteresowań domowników. Rzeczywiście aranżacje wnętrz wiele o nas mówią. Chcemy się czuć w domu dobrze, kiedy wracamy do niego po trudzie całego dnia… Coco Chanel twierdziła, że dom stanowi odbicie duszy jego właściciela.

I tak ze świata materialnego przeszliśmy do świata duchowego…

Nasze ciało, stworzone na obraz i podobieństwo Boże (Rdz. 1, 26-27), jest mieszkaniem Boga – Ducha Świętego. Od momentu chrztu, kiedy każdy z nas stał się umiłowanym dzieckiem Boga, On – Duch Święty, zapragnął uczynić sobie z każdego z nas dom, nie do wynajęcia, lecz na stałe. Bóg – Najwspanialszy Budowniczy, zainwestował w budowanie Swojego wymarzonego domu w nas. Łaską chrztu świętego postawił fundamenty i ściany… I, dając nam wolność, pozwolił, byśmy urządzili go po swojemu… Różne są te nasze duchowe mieszkania… Jedne bardziej, inne mniej zadbane, ale On – Pan Życia, pragnie mieć w każdym z nich miejsce…

Wróćmy na chwilę do domu zbudowanego „ręką ludzką”. Jaką tragedią jest, gdy silny wiatr (o taki w Jaworzu nietrudno) pozrywa dach… Wszystko, co jest wewnątrz zostaje wtedy narażone na zniszczenie. Szczególne, gdy wichurze towarzyszy ulewa. Można stracić cały dorobek życia… Dlatego tak ważne jest umocnienie dachu, by nie zniszczył go wiatr.

A dom Boży w nas? Też potrzebuje solidnego umocnienia, by przetrwał zawieruchy życia, porywiste uderzenia pokus… Wtedy będzie wyposażony w pokój, radość, miłość, głębię modlitwy…

I tu Boski Budowniczy przychodzi z pomocą… Posyła nam Ducha Świętego – Dawcę Siedmiu Darów... Otrzymujemy Go już podczas chrztu świętego, a sakrament bierzmowania pieczętuje Jego obecność w nas, umacnia. Znaczenie sakramentu bierzmowania wspaniale oddaje etymologia słowa „bierzmowanie”. Otóż termin ten  pochodzi od słowa „bierzmo” , które oznaczało belkę w kościele, podtrzymującą dach. Bierzmowanie jest podporą wiary.

Już za kilka tygodni młodzi naszej parafii zapytani przez Biskupa – Szafarza sakramentu, jakiej łaski oczekują od Boga – odpowiedzą: 

„Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad”.

Módlmy się, aby Ci Młodzi głęboko przeżyli to szczególne Zesłanie Ducha Świętego. Prośmy, by także ich Rodziny zachwyciły się potęgą i mocą Ducha Świętego. Niech cała nasza parafia ucieszy się Pięćdziesiątnicą w Jaworzu. Pamiętajmy także, że każdy z nas powołany jest do dawania świadectwa.

Duch Święty, który zstąpił na Apostołów jako pierwszy dar dla wierzących, wciąż obdarza Kościół ożywczym i odradzającym tchnieniem Bożym. Bierzmowany – dorosły „dojrzałością Chrystusową” zostaje w pełni zaangażowany przez Chrystusa, staje się Jego apostołem, głosicielem Ewangelii w rodzinie, w pracy, na ulicy, w kościele…

Bądźmy odważnymi wyznawcami Naszego Boga, bo – jak powiedział jeden z teologów: Niosąc w sobie Świętego Ducha uświęcamy ten świat, który bez Boga staje się pustynią.

s. Eliasza

 

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Od 10 do 12 stycznia uczestniczyliśmy...
Cudowna, słoneczna pogoda...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 77 gości