Czym żyjemy w parafii

int_ogl

Wakacyjne

ogłoszenia i intencje

więcej

parafiada

Zapraszamy

do galerii zdjęć

więcej

Boże Ciało

Boże Ciało 2019

galeria zdjęć

więcej


Coraz częściej niestety możemy spotkać się z wieloma negatywnymi opiniami na temat Kościoła.

Co rusz, ujawniane w mediach afery i nadużycia niektórych kapłanów i hierarchów, skłaniają wielu z nas do postawienia sobie pytania, czy mamy jeszcze prawo, z czystym sumieniem, podczas Credo wypowiadać słowa: Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół?

Niejednokrotnie również stajemy się uczestnikami bardzo trudnych rozmów na ten temat i często bywa tak niestety, że poddajemy się i przyznajemy, że Kościół, do którego należymy, wcale nie jest taki święty. Szczególnie trudno jest nam uwierzyć w świętość Kościoła oraz przekonać do tego innych, gdy padają z ust naszych adwersarzy nazwiska księży pedofilów, hierarchów podejrzewanych o homoseksualizm oraz malwersacje finansowe. Zanim jednak przejdziemy do omówienia zagadnienia świętości Kościoła lub jej braku, warto na początku ustalić, o czym, a raczej o Kim tak naprawdę mówimy. Dzięki temu łatwiej zrozumiemy wypowiadane w Credo słowa.  

Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że Kościół to wspólnota ochrzczonych, nie wyłączając nas oczywiście, których łączy ta sama wiara pod przewodnictwem Papieża. Jednakże takie definiowanie Kościoła jest niepełne, gdyż opisuje tylko Jego „zewnętrzne” (ludzkie) cechy – to znaczy, instytucjonalny i hierarchiczny charakter. Niestety patrząc wyłącznie na Kościół w ten sposób, dostrzeżemy tylko Jego „zewnętrzną” powłokę: instytucje, biskupów, kapłanów, urzędników kościelnych, wspólnoty, organizacje kościelne oraz ich przedstawicieli. Jednakże Kościół jest czymś znacznie większym i głębszym niż tylko instytucja lub urząd, na czele której stoi Papież, w której każdy z nas pełni jakąś widzialną (zewnętrzną) funkcję. Poza świadomością istnienia widzialnej struktury Kościoła, należy również pamiętać (!) o tym, że Kościół jest przede wszystkim Mistycznym Ciałem Chrystusa! Poprzez chrzest bowiem stajemy się nie tylko członkami Kościoła hierarchicznego (tego widzialnego), ale również, a może przede wszystkim również członkami Kościoła będącego Mistycznym Ciałem, gdzie głową jest sam Chrystus, a Duch św., mówiąc obrazowo, Jego duszą. Jest to spojrzenie na Kościół niejako od „wewnątrz”, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa świadomość tego, iż jest to misterium ukryte, którego niestety nie jesteśmy w stanie tu na ziemi w pełni poznać.

Spróbujmy jednak wniknąć głębiej w tę tajemnicę, spoglądając na nasze własne ciało. Każdy z nas zbudowany jest z milionów komórek, które pracują dla dobra całego organizmu, tworząc tkanki, organy wewnętrzne oraz poszczególne jego części. Wszystkie one zarządzane są w sposób harmonijny i uporządkowany przez systemem nerwowy, mieszczący się w naszej głowie. Dzięki niemu nogi prowadzą nas tam, gdzie chcemy iść, palcami podajemy sobie pokarm niezbędny dla życia, serce pompuje krew, która dociera do wszystkich organów, płuca dostarczają tlen, itd.  Każdy organ naszego ciała spełnia nie tylko swoją indywidualną rolę (funkcję), ale służy także innym organom – całemu organizmowi.

Każdy z nas, poza widzialnym ciałem, posiada również duszę, która integruje różnorodne części naszego organizmu, będąc obecną w każdej z naszych komórek. Kiedy dostarczamy do organizmu pokarm, odżywiamy całe ciało, a potrzebne do życia substancje docierają do każdej z naszych komórek. W ludzkim organizmie zachodzi ciągły proces umierania i powstawania nowych komórek. Ciało dorosłego człowieka produkuje dziennie 300 miliardów nowych komórek, które nie przyklejają się do nas jak ciało obce, ale tworzą z naszym organizmem integralną całość. Kiedy zatem spojrzymy na siebie kompleksowo, możemy dostrzec nie tylko naszą „zewnętrzną” powłokę tj. skórę, ręce, oczy twarz (tzw. hierarchiczną strukturę), ale również „wewnętrzny” system – na pierwszy rzut oka niewidoczny, ale jednak rzeczywisty i prawdziwy. Powinniśmy zatem pamiętać, że wszystko to, co „zewnętrzne” i „wewnętrzne”  jest tym samym – jednym ciałem. Podobnie jest z Kościołem, który posiada swoje „wewnętrzne” (mistyczne) i „zewnętrzne” (hierarchiczne) cechy. W momencie przyjęcia chrztu, Duch Święty jest w nas obecny i odgrywa tę samą rolę, jaką spełnia dusza we wszystkich komórkach naszego organizmu. Dzięki zbawczej Ofierze Jezusa na Krzyżu, przez chrzest, Duch Chrystusa staje się także naszym Duchem. Napełnia i wypełnia nas, podobnie jak każda komórka naszego ciała jest wypełniona duszą. W Mistycznym Ciele jesteśmy (tak żywi, jak i dusze zbawionych oraz dusze czyśćcowe) złączeni ze sobą poprzez tego Samego Ducha i mimo że pełnimy (pełniliśmy) różne funkcje i posiadamy różne charyzmaty, stanowimy jedno i to samo Ciało – Mistyczne Ciało Chrystusa. I tak jak ciało człowieka składa się z wielu komórek, tak Mistyczne Ciało (Kościół) składa się z wielu członków (od papieża począwszy, a na nas skończywszy), które mimo iż są liczne, stanowią jedno Ciało Chrystusa. Dopiero po takim rentgenie całego Ciała możemy przystąpić do diagnozy, czy Ciało to jest święte czy nie... ale o tym w następnym odcinku Rozmów niedokończonych…

Józef Heczko

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Wakacje są z założenia czasem...
Dwa lata temu rozpoczęła się...
W naszym życiu jest wiele...
Kiedy przygotowywałem się do...
Maj i czerwiec to szczególnie...
Każdy wie, że muzyka ma...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 36 gości