Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.

W naszym kościele może przebywać 45 osób, a w kaplicy w Nałężu 12 osób.

Czym żyjemy w parafii?

Podsumowanie

Statystyka 2016-2020

więcej

Podziekowania

Wspólne kolędowanie

galeria zdjęć

Mikołaj

Odwiedziny św. Mikołaja

galeria zdjęć

Ostatnio zmarli:

† ZDZISŁAW NIEMCZYK - pogrzeb - 26 luty g.15.00
† ANTONI KUBACZKA - pogrzeb - 25 luty g.15.00
† ZBIGNIEW KALISZEWSKI - pogrzeb - 24 luty g.14.00


W trzecim odcinku M jak Miłość… chciałbym zaprosić Państwa do krótkiej retrospekcji, która pozwoli nam odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy potrafię kochać, a jeśli tak, to o jakiego rodzaju miłości mogę mówić – tej pisanej małą, czy wielką literą M?

O wartości naszego człowieczeństwa nie decyduje to, iloma językami ludzi i aniołów mówimy, czy posiadamy dar prorokowania, znamy wszystkie tajemnice, posiadamy wszelką wiedzę a nawet wiarę, która zdolna jest przenosić góry? Nie ma również większego znaczenia to, do jak wielkich poświęceń jesteśmy zdolni oraz ile w swoim życiu rozdamy majątku na jałmużnę. Tym, co tak naprawdę decyduje o naszym człowieczeństwie jest Miłość! Bez Miłości jesteśmy niczym i niestety wszystkie nasze tzw. dobre uczynki nic nie znaczą, a my bez Miłości podobni jesteśmy do pustego brzmienia miedzi lub cymbału. W naszym życiu często pada ze strony najbliższych pytanie: czy mnie kochasz? Pytają dzieci rodziców, rodzice dzieci, mąż pyta żony, dziewczyna chłopaka. Najczęściej jednak pyta nas o naszą Miłość sam Bóg. Bardzo często odpowiadamy automatycznie, bez większego zastanowienia, że oczywiście TAK! Ale czy na pewno tak jest? Czy ja naprawdę Miłuję? Bo jeśli tak, to dlaczego nie potrafię cierpliwie znosić przykrości i niepowodzeń? Dlaczego nie potrafię przyjąć bez przekleństw i buntu ciężaru krzyża? Dlaczego nie mam cierpliwości wobec osób, które grają mi na nerwach, denerwują mnie swoim zachowaniem, albo których po prostu nie lubię? Dlaczego nie potrafię znosić w pokorze tego wszystkiego, co mnie w życiu przykrego spotyka, ofiarując to wszystko z ufnością (nadzieją) Bogu? Dlaczego cieszę się z niesprawiedliwości i cierpienia, które innych dotyka? Dlaczego sam często jestem źródłem cierpienia i bólu innych? Dlaczego w tym co robię dobrego, szukam poklasku, pochwał, podsycając swoją próżność i pychę? Dlaczego zazdroszczę innym, obmawiając ich oraz życząc niepowodzeń. Dlaczego we wszystkim co robię, szukam własnych korzyści i angażuję się tylko wtedy i tylko w to, co może przynieść mi zysk? Dlaczego nie potrafię przebaczyć wyrządzonej mi krzywdy, nosząc w sercu gniew oraz urażoną dumę? Dlaczego w przypadku niepowodzeń, ustają moje dobre postanowienia oraz inicjatywy? Podobnych pytań, zaczynających się od słowa „dlaczego”, może być oczywiście więcej. Pojawiać się one powinny za każdym razem, kiedy ponosimy klęskę w życiu duchowym – kiedy miłość własna przewyższy lub zaprzeczy miłości pisanej wielką M. Każdy z nas został wyposażony w cnotę Miłości. Każdy z nas został uzdolniony do Miłości i każdemu z nas została ona zadana. Jest Ona najważniejszym talentem danym nam przez Boga, z którego pomnożenia będziemy rozliczeni. Celem podstawowym naszego krótkiego życia jest wzrastanie w Miłości, która niezależnie od rodzaju (adresata) może przybierać różne etapy. Pytanie tylko, na jakim etapie aktualnie się znajdujemy. Spotkałem się kiedyś z ciekawym przykładem określenia etapów Miłości: pierwszy, to „Miłość motylkowa”, drugi – „Miłość burzliwa”, trzeci – „Miłość dojrzała”, a czwarty to „Miłość wieczna”.

„Miłość motylkowa” jest najczęściej spotykana w relacjach dwóch „świeżo” zakochanych osób. Nazywam ją tak dlatego, gdyż w osobistym kontakcie występują tzw. motylki w brzuchu – ten kto się zakochał wie, o czym mówię. Cechą charakterystyczną takiej Miłości jest występująca wada wzroku, gdyż często nie dostrzega się słabości i minusów drugiej strony, a widzi tylko same walory osoby kochanej. W stosunku do Boga przejawia się ona sprowadzeniem relacji do uczuć, egzaltacji i tzw. quasi ekstazy, bardzo często spotykanych we wspólnotach pentekostalnych (wspólnoty zielonoświątkowe – przyp. red.).

Miłość burzliwa” dotyczy głównie małżeństw, choć nie tylko. Na tym etapie, odwrotnie – małżonkowie mają wyostrzony wzrok – widzą tylko same wady i słabości drugiej strony. Bardzo często może pojawić się również inna ukryta „wada wzroku”, polegająca na wyolbrzymianiu problemów i przejaskrawieniu obrazów. Skrajną cechą tego etapu Miłości mogą być ciągłe kłótnie i fochy, które mogą w końcu doprowadzić do nienawiści. W relacjach z Panem Bogiem może ona przybierać formę buntu, lenistwa lub zobojętnienia. Miłość burzliwa” powinna jednak zawsze przejść w trzeci etap – najważniejszy i zarazem najtrudniejszy – Miłość dojrzałą, kiedy to dostrzega się wady i słabości drugiej strony, ale mimo tego trwa się przy osobie kochanej. Cechą charakterystyczną takiej Miłości jest bardzo lekka wada wzroku (lekkie niedowidzenie) oraz słuchu (lekkie niedosłyszenie). Kiedyś młody ksiądz zapytał staruszków o ich receptę na długoletnie małżeństwo. Od mężczyzny usłyszał: bo ja proszę księdza nie wszystko słyszałem, a babcia dodała: a ja nie wszystko widziałam. W relacjach z Panem Bogiem Miłość dojrzała” polega na trwaniu w jedności Bożej – konsekwentnym życiu w łasce uświęcającej, walce ze swoimi słabościami – uświęcaniu się we wszystkich i przez wszystkie obszary życia.

Czwarty etap to Miłość wieczna”, która jest nagrodą za zdanie egzaminu z Miłości tu na ziemi i wytrwanie do końca... czego sobie i Państwu życzę.     

Józef Heczko

Artykuły z Gazetki Parafialnej

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 6.00, 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 60 gości