Czym żyjemy w parafii

int_ogl

Wakacyjne

ogłoszenia i intencje

więcej

parafiada

Zapraszamy

do galerii zdjęć

więcej

Boże Ciało

Boże Ciało 2019

galeria zdjęć

więcej


11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości pokonane Niemcy  podpisują zawieszenie broni. Tym samym kończąc walkę na froncie zachodnim.

Dzięki upartej woli narodu polskiego, jak i upadkowi naszych zaborców, możliwe było odrodzenie się naszej ojczyzny po stu dwudziestu trzech latach niewoli.

Proces odzyskiwania wolności był długi, a sama data miała charakter symboliczny.  Na ziemiach polskich brakowało jednego ośrodka władzy: Rada Regencyjna, rząd lubelski, Krakowska Komisja Likwidacyjna oraz Rady Delegatów.

10 listopada z więzienia w Magdeburgu zwolniony został Józef Piłsudski. Wszystkie stronnictwa polskie zażądały, aby Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy w ręce Piłsudskiego. Na mocy dekretu 11 listopada dowództwo nad wojskiem powierzono marszałkowi, zaś trzy dni później Rada Regencyjna rozwiązała się i oddała mu także pełnię władzy.

Samo Święto Niepodległości zostało ustanowione przez władze II Rzeczypospolitej ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zarówno w latach II Wojny Światowej, jak i w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obchody święta były zakazane. Przywrócono je na mocy ustawy Sejmu dopiero w 1989 roku.

W tym roku świętujemy po raz setny. Jest to dobry, czas aby dokonać refleksji nad tym, co było i zastanowić się, jak ma wyglądać nadchodząca przyszłość.

Każdego dnia winniśmy pamiętać, że raz dana nam wolność nie jest na zawsze, i że codziennie powinniśmy dbać, aby jej nie utracić. Nie wolno nam też zapomnieć o tych, którzy o tę wolność walczyli, zarówno tych znanych z kart historii, jak i tych nieznanych z imienia i nazwiska. W tak ważnym dniu warto zdać sobie sprawę, że dzięki bohaterskiej postawie naszych przodków, dziś możemy mówić i pisać w naszym ojczystym języku. Pamięć o tym jest bardzo ważna, gdyż w dzisiejszym świecie, często można spotkać ludzi, dla których niepodległość stała się czymś oczywistym. Jeśli zależy nam na tym, aby przyszłe pokolenia mogły świętować kolejną „setną” rocznicę odzyskania niepodległości w 2118 roku, już dziś musimy uwrażliwiać młode pokolenia na wagę tego zdarzenia. Tłumaczyć, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach. Musimy edukować młodych ludzi, gdyż to właśnie oni są nadzieją naszego narodu na to, że będzie on trwał. Dlatego tak niezmiernie ważne jest, aby trwała nasza narodowa tożsamość. Wbrew temu, co mówi świat. Wbrew modnemu czuciu się „obywatelem świata”, powinniśmy umieć zachować dumę i tożsamość własnego narodu.

Nie możemy bać się, wstydzić, własnego pochodzenia, tradycji i kultury, gdyż naród, który o tym zapomina, przestaje być narodem. Dziś już nie musimy przelewać krwi w obronie naszej ojczyzny. Współcześni patrioci powinni pamiętać, że dziś wymaga się od nas szacunku do narodowych barw, godła, tradycji i kultury. Być Polakiem to duma i nie wolno nam o tym zapomnieć.

Swoją uczciwą i sumienną pracą każdego dnia powinniśmy budować przyszłość naszej niepodległej matki – Polski.

Zatem w tak ważnym dla naszej ojczyzny dniu, powinniśmy sobie wzajemnie życzyć, aby kolejne 100 lat naszego istnienia było naznaczone dbaniem o wolność i niepodległość. Życzmy naszej ojczyźnie, aby córki i synowie polskiej ziemi, byli dumni z naszego kraju i abyśmy już nigdy nie musieli przelewać krwi naszych rodaków, walcząc o jej niepodległość.

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Wakacje są z założenia czasem...
Dwa lata temu rozpoczęła się...
W naszym życiu jest wiele...
Kiedy przygotowywałem się do...
Maj i czerwiec to szczególnie...
Każdy wie, że muzyka ma...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 53 gości