Czym żyjemy w parafii

desert

Koncert zespołu Desert Hills

19 maja, g.19.00

więcej

parafiada

Zapraszamy

do galerii zdjęć

więcej

Boże Ciało

Boże Ciało 2019

galeria zdjęć

więcej


Można odejść na zawsze, by stale być blisko..."  ks. Jan Twardowski

I znów wiatr mocniej wieje, i znów przenika nas chłód, nieuchronnie nadchodzi listopad…  W polskiej kulturze pierwszy dzień najbardziej znienawidzonego miesiąca w roku nieodzownie kojarzy się z upamiętnieniem tych, którzy odeszli. Niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu zapalą znicz na grobie bliskiej osoby. Są i tacy, którzy zrobią to po raz setny, tysięczny… Wszystkich nas połączy ukłucie żalu, że nigdy już nie zobaczymy tych roześmianych oczu, nie usłyszymy tego głosu, nie poczujemy ciepła rąk, tych, które tak kochaliśmy… To takie ludzkie – tęsknota i poczucie pustki. Jednak początek listopada dla chrześcijan to paradoksalnie nie święto smutku, a wielkiej radości, bo przecież nigdy nie byliśmy i nie będziemy tak blisko zmarłych, jak właśnie teraz, kiedy ci są już po drugiej stronie. Śmierć bliskich zawsze boli, wyciska łzy, ściska serce, pozbawia oddechu. Ale kiedy ból mija, pojawia się pewność, że przecież śmierć to tylko początek nowej drogi dla tych, którzy odeszli i dla tych, którzy zostali. „Można odejść na zawsze, by stale być blisko...” i może słowa księdza Twardowskiego wyrażają tę najważniejszą prawdę o śmierci, że nie zabiera nam bliskości z tymi, których kochaliśmy, przeciwnie – sprawia, że stają nam się bliżsi niż za życia.

Być może dlatego odwiedzanie grobów bliskich jest u nas tak silną tradycją. Znicze płoną na naszych cmentarzach nie tylko pierwszego i drugiego listopada. Światło staje się symbolem pamięci, łączności z tymi, których kochamy. Są jednak takie miejsca na świecie, które jeszcze mocniej podkreślają radosny charakter celebrowania pamięci o zmarłych.

Meksykanie czczą zmarłych, obchodząc między 31 października a 2 listopada swoiste Triduum, mające charakter radosnego religijnego festynu. Filipińczycy ograniczają się do pierwszego listopada, ale za to świętują na cmentarzach, gdzie rozbijają namioty i zastawiają stoły wprost nad rodzinnymi grobami. W krajach o tradycji prawosławnej, coś na kształt naszych Zaduszek, obchodzi się nawet cztery razy w roku. Nasz rodzimy zwyczaj odwiedzania grobów krewnych i przyjaciół także robi wrażenie. W pierwsze dwa dni listopada tysiące Polaków pokonuje nieraz dziesiątki i setki kilometrów, by dotrzeć na rodzinne groby. Gna nas ku temu potrzeba podkreślenia więzi – rodzinnych przede wszystkim, ale i... narodowych.

Nie bez znaczenia dla popularności polskiej praktyki nawiedzania grobów jest to, że przez całe lata był to jeden z nielicznych sposobów kultywowania swojej tożsamości narodowej i historii.

W ten sposób mogiła na cmentarzu lub w lesie stawała się na nowo relikwiarzem pamięci o wczoraj i wiary w jutro, niemą katechezą o miłości i ofierze. Dla narodu, któremu odmawiano prawa do ziemi, na której żył, mogiła stawała się wreszcie tym jej kawałkiem, który człowiek miał już wreszcie na wieczystą własność. Której nikt mu nie mógł odebrać, z której nikt już nie mógł go wygnać. Kawałkiem wolnej Ojczyzny, zdobytym ceną całego życia.

Piękna to tradycja kultywowania pamięci o zmarłych. W niej są nasze korzenie, poczucie więzi, przynależności i wreszcie poczucie bezpieczeństwa – dla nich, bo dane im było zobaczyć oblicze Pana i dla nas, bo z tej drugiej strony mogą się nami opiekować bardziej, niż kiedy byli tu, pośród nas. „Naprawdę można kochać umarłych, bo właśnie oni są uparcie obecni...” – ks. Jan Twardowski.

Joanna Wolff

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Wakacje są z założenia czasem...
Dwa lata temu rozpoczęła się...
W naszym życiu jest wiele...
Kiedy przygotowywałem się do...
Maj i czerwiec to szczególnie...
Każdy wie, że muzyka ma...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 113 gości