Czym żyjemy w parafii

int_ogl

Wakacyjne

ogłoszenia i intencje

więcej

parafiada

Zapraszamy

do galerii zdjęć

więcej

Boże Ciało

Boże Ciało 2019

galeria zdjęć

więcej


Różaniec: modlitwa dewotów, nuda, monotonia, bezowocna i bezwartościowa paplanina tego samego w kółko. Przejaw płytkiej pobożności, charakterystycznej dla ciemnego ludu, który wiarę przeżywa w sposób powierzchowny i rutynowy. Wyraz pobożności Maryjnej, która nie pomaga, a w wręcz przeciwnie, przeszkadza w prawdziwym i pełnym zjednoczeniu z Bogiem. Katolicka mantra, mająca zastąpić osobistą relację z Jezusem – „żywy różaniec” umarłych duchowo. – Zbyt ostro?

A może jednak, zdarzyło nam się w taki sam lub podobny sposób patrzeć na modlitwę różańcową?! Mnie niestety się zdarzyło... co prawda wiele lat temu, ale jednak. Być może nadal bym tak myślał, gdybym nie doświadczył na własnej skórze (duszy), jak bardzo się mylę. Nie jestem w stanie dokładnie określić czasu oraz tego, czy był to jednorazowy impuls, czy też długi proces, ale myślenie i podejście do modlitwy różańcowej zmieniło się u mnie diametralnie. Jednego jednak jestem pewien: moje nastawienie do różańca zmieniło się wraz z jego odmawianiem. To prawda, że samo tylko bezrefleksyjne powtarzanie „zdrowasiek” jest nudne, płytkie i powierzchowne, ale kiedy tylko uświadomimy sobie, że słowa wypowiedziane przez Archanioła Gabriela: Zdrowaś Maryjo, pełna łaski..., pochodzą od samego Boga, to zrozumiemy, jak wielką łaską i zaszczytem jest dla nas to, że możemy w taki sam sposób zwracać się do Maryi.

Od tego momentu, wypowiadane przez nas zdrowaś… może stać się wyrazem doskonałej modlitwy, bo wypowiedzianej przez samego Boga za naszym pośrednictwem! Świadomość doniosłości wypowiadanych słów, pomimo pojawiających się rozproszeń, uczyni naszą modlitwę różańcową sensowną, głęboką i doskonałą. Natomiast, spoglądając szerzej na poszczególne części różańca zauważymy również, że zawierają one streszczenie całej Ewangelii, najważniejsze momenty z życia Jezusa i Maryi – mówiąc w dużym skrócie – Objawienie w pigułce. Każda dziesiątka różańca dotyczy konkretnego i doniosłego wydarzenia, które jest wspaniałą okazją do rozmyślań. Odmawiając różaniec, możemy wykorzystać gotowe przykłady rozważań lub fragmenty Pisma Świętego, ale możemy również spróbować samemu wniknąć w poszczególne tajemnice, np. wyobrażając sobie daną scenę i stając się niejako uczestnikiem konkretnego wydarzenia.  Rozważając poszczególne tajemnice różańca, możemy ponadto wplatać w nie swoje życie, radości, troski, cierpienia, prośby i dziękczynienia.

Każda dziesiątka może obejmować również intencje szczegółowe: 1) za siebie, 2) za rodzinę, 3) za kościół, 4) za bliskich, 5) za dusze w czyśćcu cierpiące. Możemy także „nadać” poszczególnym częściom konkretny rodzaj modlitwy, np. części radosnej charakter prośby. W tajemnicach światła możemy ofiarować wszystko i wszystkich (siebie, rodzinę kościół, bliskich oraz konkretne dusze czyśćcowe). Poprzez tajemnice bolesne możemy przepraszać i wynagradzać za swoje grzechy, za grzechy popełnione wobec naszych bliskich, znajomych, za grzechy popełnione przez nich z naszego powodu (grzechy cudze), za grzechy duchowieństwa. Natomiast tajemnice chwalebne, to świetnia okazja do uwielbienia i dziękczynienia. Dzięki Bogu nasze życie jest dynamiczne i każdy dzień przynosi coś nowego. Dlatego w naszej modlitwie różańcowej, nie może być miejsca na nudę i rutynę. Jeśli tak będziemy podchodzić do różańca, to śmiało możemy go nazywać ŻYWYM RÓŻAŃCEM. Podejmując się modlitwy różańcowej, możemy również każdy dzień tygodnia poświęcić jednej, konkretnej intencji ogólnej, np w poniedziałki za siebie oraz rodzinę, we wtorki za dusze czyścowe, w środy za Kościół, w czwartki za kapłanów, w piątki za grzeszników (nie wyłączając siebie oczywiście), a w soboty w intencji wynagradzającej za zniewagi uczynione Niepokalanemu Sercu NMP. Natomiast, niedziela może być takim, swoistym „dniem otwartym”, w czasie którego będziemy modlić się w różnych intencjach osobistych lub powierzonych.

Metod dobrego odmawiania różańca jest bardzo wiele i każdy powinien znaleźć swój własny, ulubiony sposób, dzięki któremu doceni i pokocha tę modlitwę. Wszystkim tym, którzy nadal twierdzą, że modlitwa różańcowa jest przejawem płytkiej czy powierzchownej pobożności oraz że utrudnia ona bezpośredni kontakt z Jezusem, polecam spojrzenie na osoby, które z różańcem i przez różaniec kształtowały swoją duchowość np. Św. Antonii Maria Claret, św. Pius X, św. Jan Paweł II, Pius XII, Grzegorz XIII, św. M.M. Kolbe, św. Józef Sebastian Pelczar, bł. Jan XXIII, św. Pius V, św. O.Pio, św. Josemaría Escrivá, św. Jan Maria Vianney, Św. Teresa, kard. Stefan Wyszyński, św. Ludwik Maria Grignion de Montfort... Dołączysz się?

Józef Heczko

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Wakacje są z założenia czasem...
Dwa lata temu rozpoczęła się...
W naszym życiu jest wiele...
Kiedy przygotowywałem się do...
Maj i czerwiec to szczególnie...
Każdy wie, że muzyka ma...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 37 gości