Czym żyjemy w parafii

desert

Koncert zespołu Desert Hills

19 maja, g.19.00

więcej

parafiada

Zapraszamy

do galerii zdjęć

więcej

Boże Ciało

Boże Ciało 2019

galeria zdjęć

więcej


Mieszkańcy Jaworza, znają ją, jako oddaną całym sercem katechetkę z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Dla parafian jest także działaczką społeczną zaangażowaną w działalność Akcji Katolickiej, prowadzącą bibliotekę parafialną. Przyjaciele natomiast, i Ci, których dopuściła do swojego talentu, wiedzą, że jej wielką miłością jest poezja. Nie tylko uwielbia czytać utwory ks. Jana Twardowskiego, ks. Jerzego Szymika, Jana Pawła II, ale odkąd pamięta, sama pisze. Jeszcze jako zbuntowana licealistka sięgała po pióro i pisała – wtedy o życiu widzianym z perspektywy bardzo młodego człowieka i tylko do szuflady. Dziś, dzięki Bogu tę szufladę otwarła i obdarza jej zawartością nie tylko przyjaciół, ale jak sama przyznaje, wszystkich, którzy mają ochotę wejść w dialog z jej przemyśleniami, refleksjami.

Krystyna Gutan, uhonorowana przez papieża Medalem Pro Ecclesia et Pontifice, jednym z najważniejszych odznaczeń watykańskich, jest niezwykle utalentowaną poetką. Warto, by jej talent poznało jak najwięcej osób.

– Wiele w życiu przeszłam, wielu trudnych chwil doświadczyłam, mam wrażenie, że nigdy nie było mi łatwo. Jestem z tych, którzy zawsze mieli pod górkę, ale dziś myślę, że gdyby nie moje przykre doświadczenia, nie miałabym się czym z ludźmi dzielić. Poezja umożliwia mi wykrzyczenie, oczywiście między wierszami, niedosłownie, tego, czego nie mogę powiedzieć wprost, co mnie dotyka, boli – mówi o swojej twórczości Krystyna Gutan. – Mam jednak świadomość, że jest to trudna forma, do której czytelnik musi dojrzeć. Nie każdy lubi i czuje poezję. Mnie to jednak nie zniechęca.

Wiele miejsca w jej twórczości zajmuje Jaworze, mała-wielka ojczyzna, piękna, choć wymagająca. Wiele uwagi poświęca postaciom świętych, kolejnych papieży. Pisząc, chwyta chwile, utrwala momenty, jak na kliszy. Inspiracji szuka w otaczającej ją rzeczywistości – czasem wystarczy zasłyszane słowo, czasem jakaś migawka, scena z życia, fotografia, gest.

– Poezja jest jakby terapią, to kalka moich emocji, mojego wnętrza, tego co przeżywam, dlatego tak trudno było mi wyjść z twórczością poza tę moją „szufladę”. Podzielenie się wierszami jest czymś w rodzaju obnażenia. Jak mówił Piotr Rubik, to takie wystawienie na widok publiczny swojej duszy, co wymaga ogromnej odwagi. A ja przez długi czas byłam osobą niezwykle nieśmiałą i zakompleksioną. Dlatego to, co dzieje się teraz wokół mnie, z jednej strony cieszy, a z drugiej przeraża – przyznaje pani Krystyna.

Jej celem jest wejście w dialog – stawianie pytań, poszukiwanie odpowiedzi, które czasem przychodzą od Boga, czasem od ludzi sięgających po jej utwory poetyckie. Okazją do takiego dialogu będzie planowane w najbliższych tygodniach spotkanie z panią Krystyną Gutan i jej poezją. Poetka zapewniła, że z przyjemnością weźmie udział w takim wydarzeniu – przeczyta swoje utwory w pięknej oprawie, a zainteresowanym może opowie o okolicznościach powstania wybranych utworów…

Z całego serca pragniemy pogratulować pani Krystynie Gutan nie tylko odznaczenia papieskiego, ale przede wszystkim odwagi, by podzielić się „kawałkiem duszy”, jaki zamknęła w swoich utworach. Życzymy jej wielu sukcesów i by zawsze miała tak „szczęśliwe oczy” jak w tym momencie życia!

„Są ludzie wyjątkowi… Tacy, którzy z miejsca przyciągają swoją osobą… Bije z nich ciepło, miłość, dobro… Wtedy wiadomo, że są wspaniali… Wybrani… I takich właśnie świat potrzebuje!” Takich właśnie jak pani, Pani Krystyno!

Joanna Wolff

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Wakacje są z założenia czasem...
Dwa lata temu rozpoczęła się...
W naszym życiu jest wiele...
Kiedy przygotowywałem się do...
Maj i czerwiec to szczególnie...
Każdy wie, że muzyka ma...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 79 gości