Czym żyjemy w parafii

zyczenia

Zapraszamy

wszystkich chętnych

więcej

misterium

24 marca

po Mszy św. o g. 12.00

więcej

ed

W Wielkim Poście

zmieniona jest godzina projekcji!

więcej


Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opublikowanym w czasopiśmie medycznym „Lancet”,  na świecie przeprowadza się około 56 mln aborcji rocznie!!!

W ciągu roku ginie zatem więcej dzieci nienarodzonych, niż Polska ma ludności (według danych GUS-u w 2017 roku Polskę zamieszkiwało niewiele ponad 38 mln mieszkańców). Miliony istnień, miliony tragedii ludzkich, ogrom cierpienia i straconych szans. Miliony Kropli w morzu krwi, wołających o pomstę do Nieba. Pisząc ten artykuł, nie chcę koncentrować Waszej i mojej uwagi na oczywistym złu płynącym z aborcji – jego źródłach, okolicznościach oraz przyczynach. Nie zamierzam także wchodzić w polemikę ze zwolennikami aborcji i przedstawiać argumenty przemawiające za ochroną życia od poczęcia. Myślę, że dla nas wszystkich, wyznających tę samą wiarę, sprawa jest tak oczywista, iż nie wymaga komentarza. Może ktoś jednak zapytać: a co ja mogę z tym zrobić? Nie mam przecież żadnych możliwości, aby uratować choćby jedno istnienie! To dzieje się gdzieś tam... i nie dotyczy mnie bezpośrednio. Nie wiem nawet gdzie i kto zastanawia się nad zabiciem własnego dziecka! Stąd, też czy sformułowany przez Jezusa zarzut: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili"  może mnie dotyczyć...? 

– A gdybym Ci powiedział, że każdy z nas może, przy niedużym wysiłku, uratować życie jednego nienarodzonego dziecka i być może także uratować co najmniej jedną duszę przed popełnieniem zbrodni zabójstwa?

– A gdybym Ci powiedział, że poprzez Duchową Adopcję, pomimo tego że nie będziesz biologicznym ojcem lub matką poczętego dziecka, możesz być jego Obrońcą i Opiekunem?

– A gdybym Ci powiedział, że dla uratowania jednego dziecka wystarczy z wiarą i szczerą intencją przez dziewięć miesięcy modlić się za nie oraz jego rodziców?

– A gdybym Ci powiedział, że wystarczy jedna jedyna dziesiątka Różańca dziennie, krótka modlitwa przypisana do tego Dzieła oraz np. jakieś drobne wyrzeczenie?

– A gdybym Ci powiedział, że Duchowa Adopcja to doskonały akt miłosierdzia z Twojej strony, ponieważ nie tylko możesz uratować życie przed zagładą, ale również możesz uchronić czyjąś duszę od popełnienia wielkiej zbrodni, za którą grozi wieczne otępienie?

Czy jesteś zdolny do pokochania niechcianego dziecka, pomimo tego że prawdopodobnie do końca życia nie poznasz jego imienia? Czy jesteś gotowy przyjąć zaszczytny tytuł Obrońcy i Opiekuna oraz podjąć trud codziennej modlitwy, a także ewentualnie jakiegoś drobnego wyrzeczenia? 

Kiedy będziemy w najbliższą niedzielę kontemplować Miłosierdzie Boże, warto byśmy pamiętali o tym, że miłosierdzia mogą dostąpić tylko Ci, którzy potrafią miłosierdzie okazać innym (porównaj koniecznie Mt 25, 3146). Najbliższa Niedziela Miłosierdzia Bożego zbiega się z Uroczystością Zwiastowania Pańskiego – dnia, w którym Maryja wypowiedziała Bogu swoje fiat, przyjmując zamysł Stwórcy zostania matką Zbawiciela. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, które wypada w dniu 9 kwietnia jest świetną okazją, aby przystąpić z odwagą do dzieła Duchowej Adopcji – Wielkiego Dzieła Miłosierdzia. W tym dniu o godz. 18.00, podczas Mszy św., każdy będzie mógł zostać duchowym ojcem lub matką poczętego dziecka. Być może dzięki temu uratujemy życie jakiegoś lekarza, prawnika, księdza, stolarza, murarza… –  za każdym razem jednak CZŁOWIEKA, którego Pan Bóg kocha i dla którego przygotował wspaniały plan życia.

Troska o życie dzieci nienarodzonych jest nie tylko naszym prawem, ale również obowiązkiem. Podjęcie Duchowej Adopcji nie jest oczywiście jedyną i wyłączną formą zaangażowania się po stronie życia. Możemy swoją dbałość o poczęte życie, zagrożone aborcją, wyrażać także poprzez inne modlitwy, posty, drobne umartwienia, czy choćby jałmużnę. Jednakże, podejmując się Duchowej Adopcji dziecka poczętego w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, możemy uczynić z naszego aktu miłosierdzia dzieło wspólnotowe naszej parafii, stając się duchową rodziną z dziećmi, których życie jest zagrożone. Mam nadzieję i mocno w to wierzę, że także dzięki temu, usłyszymy w dniu Sądu Ostatecznego słowa Pana: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata... bo byłem Kroplą, a daliście mi ŻYĆ!!!  

Józef Heczko

Artykuły z Gazetki Parafialnej

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 41 gości