Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej


– strategiczna gra wojenna (cz.II)

III Przeciwnik: uzbrojenie oraz taktyka działania

Niestety nasz przeciwnik znacznie przewyższa nas inteligencją oraz wiedzą. Zna doskonale nasze słabości oraz skłonności do złego. Można zatem śmiało powiedzieć, że już na wstępie stoimy na przegranej pozycji. Mało tego, szatan nigdy się nie męczy i ma zawsze dla nas czas, czekając cierpliwie na dogodny moment, aby uderzyć. Najpierw delikatnie, badając naszą reakcję, szuka punku zaczepienia. Za każdym razem, kiedy przystępuje do kuszenia posługuje się znaną już z raju metodą przedstawiania zła pod pozorem dobra. Następnie, kiedy już się nas uczepi, czeka na dogodny moment i uderza w najmniej spodziewanym momencie i to z takim impetem, iż wydaje się nam, że całe piekło zwaliło się nam na głowę.

Słabe punkty: Szatan najczęściej zaczyna atakować wtedy, gdy przychodzi moment osłabienia, gdy czegoś lub kogoś zaczyna nam brakować. Nasz wróg zawsze atakuje najsłabszy punkt naszej osobowości. Św. Ingacy z Loyoli ujął to następująco: Zły jest jak dowódca, mający zdobyć zamek. Rozkłada się ze swym wojskiem obozem wokół niego, bada dokładnie stan zamku i uderza z całą siłą w najsłabszy punkt twierdzy.

Obszary działania: W walce z nami, szatan najlepiej czuje się na terenie naszej zmysłowości; pragnienie jedzenia, picia, naturalne skłonności do odczuwania przyjemności, czyli wszystko to, co  jest łatwe, przyjemne i dobre. Wszystkie wymienione skłonności są z natury rzeczy dobre, tyle tylko, że to dobro podsycane jest przez szatana słowem: UŻYWAJ (!!!) bez ograniczeń i hamulców a to w konsekwencji prowadzi do grzechu. Zły chce także udowodnić swoją wyższość intelektualną nad nami. Wmawia nam często, że proponowane przez niego rozwiązania są dla nas najlepsze. Prowadzi nas przez manowce naszej ograniczonej inteligencji, podsuwając rozwiązania, które z ludzkiego punktu widzenia wydają się lepsze. Cała historia intryg, podstępów oraz spisków przepełniona jest zwodniczymi koncepcjami szatana, które w konsekwencji, za każdym razem prowadzą ludzi do upadku. Człowiek, który uległ podszeptom szatana, najczęściej kwituje swoje postępowanie post factum, stwierdzeniem: Jaki ja głupi byłem…, jak mogłem do tego dopuścić...?! 

Kolejnym obszarem wzmożonej działalności naszego przeciwnika jest strefa naszego posiadania. Sam przyznaje w czasie kuszenia Jezusa, że całe bogactwo tego świata należy do niego i to on sam ma moc oddania go do dyspozycji dowolnemu człowiekowi. Potrzeba posiadana  sama w sobie nie jest zła, ale np. chęć osiągnięcia przepychu już tak. Diabeł podsyca nasze pragnienie posiadania, podsuwając nam coraz to nowsze, droższe, lepsze i nowocześniejsze dobra, które stają się dla nas celem samym w sobie – celem i sensem naszego życia. Wbrew pozorom, pokusa ta wcale nie dotyczy tylko ludzi majętnych, ale może spotkać także osoby ubogie. Św. Josemaria Escriva opowiedział kiedyś historię, która doskonale to obrazuje: Ponad dwadzieścia pięć lat temu odwiedzałem stołówkę dobroczynności dla ubogich, dla których otrzymywany tam posiłek stanowił jedyne pożywienie w ciągu dnia... i zwrócił moją uwagę jeden człowiek: był właścicielem cynkowej łyżki. Ostrożnie wyciągał łyżkę z kieszeni i patrzył na nią chciwie i z lubością, a kiedy kończył posiłek, znowu przyglądał się jej oczyma, które zdawały się wołać: to moja własność! Oblizywał ją dwukrotnie i zadowolony chował w fałdach swoich łachmanów. Istotnie – to była jego łyżka! Ten biedny żebrak wśród tylu towarzyszy niedoli uważał się za bogatego.   

Podstawowym narzędziem i istotą działania szatana jest kłamstwo, dlatego nie bez przyczyny nazywany jest  on ojcem kłamstwa. Poddając nas próbie, chce wmówić nam, że używanie i posiadanie zapewni szczęście. I choć na początku wydaje się to prawdą, to w dłuższej perspektywie wszystkie te rzeczy okazują się nic nie znaczącymi gadżetami, które przestają cieszyć i cokolwiek dla nas znaczyć. Jako wyśmienity strateg, diabeł dopasowuje rodzaj kłamstwa do potrzeb i pragnień poszczególnych ludzi. Ostatnim, ale za to najbardziej istotnym polem działania szatana ,jest pycha! Śmiało można powiedzieć, że jest ona praprzyczyną i źródłem wszystkich pokus i upadków człowieka. To właśnie pycha zniszczyła przyjaźń pierwszych ludzi z Bogiem i niestety niszczy także nas. Pycha jest zaprzeczeniem pokory, a pokora to nic innego, jak spojrzenie na siebie w PRAWDZIE, nie tylko ze wszystkimi swoimi wadami, brakami oraz słabościami, ale również talentami, dobrymi i mocnymi stronami. Można grzeszyć pychą, wywyższając się nad innymi, ale również wtedy, gdy dla własnej wygody, milczymy i usuwamy się w cień, mimo tego że sytuacja wymaga od nas działania lub zajęcia określonego stanowiska. Niskie poczucie własnej wartości (stwierdzenie: jestem do niczego...), wygórowane wyobrażenie o sobie oraz koncentrowanie uwagi tylko na sobie (stwierdzenie: jestem w tym najlepszy, niech inni to zobaczą i niech ich zżera zazdrość) są najczęstszymi przejawami pychy. 

CDN...

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 442 gości