Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej


Przyszłość każdego człowieka, a w szczególności młodego zależy od osób, które spotyka na swojej drodze.

Przyszłość każdego człowieka, a w szczególności młodego zależy od osób, które spotyka na swojej drodze. Można poznać zarówno wzory do naśladowania, jak i ludzi, z których nie można brać przykładu. Doskonale wiedział o tym św. Jan Bosko.

Urodził się 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej, wiejskiej rodzinie w Becchni. Miał dwóch starszych braci. Jego dzieciństwo nie było proste.  W wieku dwóch lat stracił ojca. Doświadczenie to, pomogło mu później zrozumieć sytuację bezdomnej młodzieży Turynu, która podświadomie szukała wzoru ojca.

W roku 1824, kiedy Janek miał zaledwie 9 lat, Bóg w tajemniczym widzeniu sennym objawił mu jego przyszłą misję. Młodzieniec zobaczył chłopców. Jedni śmiali się, drudzy w coś grali, inni przeklinali. Bóg wezwał Jana po imieniu i kazał stanąć na ich czele. Mimo młodego wieku, od razu robił wszystko, aby wykonać powierzone mu zadanie. Postanowił zostać księdzem. Niestety jego matka nie miała pieniędzy, aby opłacić naukę syna, dlatego Jan opuścił dom rodzinny. Wykonywał różne prace, aby zarobić na swoje utrzymanie. W 1835 roku nareszcie udało mu się zrealizować swoje marzenie. Wstąpił do seminarium duchownego w Chieri, a sześć lat później otrzymał z rąk Arcybiskupa Turynu święcenia kapłańskie. Zdecydował nadal pogłębiać swoją wiedzę teologiczną i wstąpił do Konwiktu kościelnego św. Franciszka z Asyżu w Turynie. Przez trzy lata miał okazję poznać sytuację młodzieży, żyjącej w mieście. Młodzi włóczyli się po ulicach bez pracy i wykształcenia. Inni wykonywali mordercze prace, a mimo to nie mieli za co kupić jedzenia, przez co schodzili na drogę przestępstwa. Ksiądz Bosko odwiedzał również chłopców w więzieniach. Spotkania te dały mu wiele do myślenia. Dojrzewało w nim poczucie, że to on musi pomóc tej młodzieży.  12 października 1844 r. ksiądz Bosko otworzył swoje pierwsze oratorium dla młodych, które znajdowało się na Valdocco, na przedmieściach Turynu. Było to miejsce zabawy i nauki, które z czasem zostało rozbudowywane.

Jan Bosko twierdził, że wychowawca musi być przede wszystkim przyjacielem dla młodego pokolenia. Nie stosować kar cielesnych względem wychowanków, bo niczego dobrego nie wnoszą, wręcz przeciwnie. Miał niezwykły dar, jakim było podejście do drugiego człowieka. Wzbudzał swoją osobą zaufanie, dzięki czemu mógł działać zgodnie ze swoim powołaniem – nieść pomoc bliźnim. Nie była to jednak jego zasługa, a Chrystusa, któremu zaufał. Św. Jan Bosko nie mógłby niczego dokonać, gdyby nie otworzył się na łaskę, którą został obdarzony. Głównym wychowawcą był Jezus.

Może tu jest nasz problem? Problem, że w spotkaniu z drugim człowiekiem nie otwieramy się na Chrystusa. Spróbuj zaufać Bogu.

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 437 gości