Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej

Każdego dnia, w czasie rorat, coraz bliżej żłóbka schodzi Dzieciątko Jezus. Dzieciątko w postawie stojącej, ubrane i to po królewsku.

Skąd wziął się kult Dzieciątka Jezus?

Wielu świętych, zwłaszcza karmelitańskich, jak św. Teresa z Avila, czy św. Jan od Krzyża, miało nabożeństwo do Dzieciątka Jezus. Jednak kult Dzieciątka – Króla łaski, rozwinął się w XVII w..
W Polsce najbardziej znane jest Dzieciątko z karmelu w Pradze, jednak wszystko zaczęło się nieco wcześniej, w karmelu w Beaune (koło Dijon) we Francji, pod wpływem objawień s. Małgorzacie od Najświętszego Sakramentu. Dzieciątko powiedziało do niej: Od mojego pobytu w żłobie w Betlejem, nigdzie tak nie zamieszkałem przez moje dzieciństwo jak w tym miejscu tutaj…

I kiedy s. Małgorzata rozważała tajemnice Jego dzieciństwa, Jezus objawiał jej siebie, a ona tym więcej prosiła: Dzieciątko Jezus, ukaż nam moc Twojego dzieciństwa i moc Twojej kołyski.

Jakie są najważniejsze prawdy dotyczące kultu Dzieciątka Jezus?

« Jezus króluje ». A tymczasem jeszcze nie mówi, nie może nic zrobić bez swojego ojca lub Matki i wydaje się zabawką w dłoniach losu. Ale jego królestwo nie jest z tego świata, jest to królestwo posłuszeństwa, miłości, nieskończonego daru z siebie, w stałym i całkowitym odniesieniu do swojego Ojca. 

« Ja sam z siebie nic czynić nie mogę ». Tak zaczyna się nasze odkupienie! Od początku istnienia na ziemi Pan króluje przez swoje Dzieciństwo. Jest to tajemnica całkowitej zależności, niemożności, słabości, wrażliwości, ale również, tajemnica rozwijającego się życia, powolnego dojrzewania, cudownego przebudzenia wszystkiego, co będzie stanowić dorosłą osobę Jezusa. Ten stan został suwerennie wybrany, pożądany, przyjęty przez Słowo.

Małgorzata nauczała, że ​​przykazanie Pana, "bądź doskonały jak twój Ojciec z nieba", najlepiej może być zrealizowane przez naśladowanie cnót dzieciństwa. Nie możemy naśladować doskonałości Ojca Niebieskiego, ponieważ Go nie widzimy – zauważała niejednokrotnie, ale patrzymy na Dzieciątko Jezus w Jego żłóbku, które jest Jego prawdziwym wizerunkiem. Ma wszystkie Jego doskonałości: jest tak samo wielkie, tak samo mądre, tak potężne jak On, spoglądamy na Jego święte i boskie człowieczeństwo, gdzie spoczywają wszystkie skarby jego boskości. I to małe ciało Jezusa, chociaż posiada wszystkie doskonałości, jest w niemocy i podporządkowaniu; pozwala zrobić z sobą, co się chce, nie wzbrania się przed niczym, niesie wszystkie potrzeby oraz słabości dzieciństwa i nie mówi ani słowa. Kiedy jest tak mały i podobny do nas, będzie szczęśliwy, że Go naśladujemy.

Rozważanie i adorowanie w każdym momencie tajemnicy narodzin Pana, było centrum duchowości s. Małgorzaty. Znając jego wartość, nie przestawała zachęcać, do dobrego przygotowania się wewnętrznego zwłaszcza na narodziny Pana. Wielka prostota, niewinność, oderwanie od wszystkiego, co ziemskie, tworzenie w sobie świętej pustki, a przede wszystkim – mówiła – zawsze kontemplujcie Dzieciątko Jezus i dostosowujcie wszystkie wasze działania do jego własnych, są to niezbędne dyspozycje, żeby Bóg mógł narodzić się w sercu i żeby człowiek żył w dziecięctwie duchowym.

ks. Robert

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 455 gości