Czym żyjemy w parafii

medal

Medal papieski

dla pani Krystyny Gutan - zdjęcia

więcej

dozynki

Dziękczynienie za plony

Dożynki 2018 - zdjęcia

więcej

Szlakiem bł. Edmunda

Z Jaworza do Wielkopolski

za bł. Edmundem

więcej


Wolność jest darem, który nie zawsze jest postrzegany przez człowieka jako łaska i prezent od Boga.

             Wstając codziennie rano zaspanym, nie zdajemy sobie sprawy, że dzień, który się rozpoczął, jest wyjątkowy – że niesie za sobą wiele różnych wyborów. Czasami są to wybory trudne, ale będące w swej prostocie banalne, jak co ubrać dzisiejszego dnia czy co zabrać dzisiaj do szkoły. Inne decyzje bywają poważniejsze od sprawdzianu, gdzie trzeba zaznaczyć odpowiednią odpowiedź czy wybrać pomiędzy spotkaniem z przyjacielem a pracą w domu. Cokolwiek wybierzemy, nie zauważamy jednak piękna wyboru, który jest nam dany. Jest to coś wspaniałego, ale zarazem duży ciężar. Czasem chce się od tego ciężaru odpocząć, bo wolność potrafi przynieść zarówno piękne, jak i złe rozwiązania.

            Są to na przykład trudne sytuacje, katastrofy, którymi obarcza się Bóga. A przecież Bóg dał nam wolną wolę nie dlatego, abyśmy wyrządzali krzywdę innym, ale żebyśmy własnym życiem potrafili Go pokochać. W Księdze Syracha jest napisane: Pan nikomu nie przykazał być bezbożnym i nikomu nie zezwolił grzeszyć. Przerażają nas czasami wybory niektórych ludzi i musimy zdawać sobie sprawę, że jest to tak naprawdę zły skutek wykorzystania prezentu danego przez Boga człowiekowi. Pisze o tym  ks. prof. Józef Tischner w słynnym artykule Nieszczęsny dar wolności: Gdy mówimy o niebezpieczeństwach konsumpcjonizmu, obwiniamy wolność. Gdy wskazujemy na aborcję, obwiniamy wolność. Gdy szukamy źródeł pornografii, podejrzewamy wolność. To wolność sprawia, że <<wszędzie panoszą się komuniści>>, że <<są obrażane uczucia ludzi wierzących>>, że niektórzy posuwają się nawet do podważania autorytetu Ojca św..

            Każdy z nas jest wolny i wszyscy posiadamy dar, który nazywa się wolnością. Od nas samych zależy, jak z niego korzystamy. Czy będziemy wybierać postawę ludzi kryjących się przed świadomością, że ja sam potrafię czegoś dokonać i tylko będę dużo mówił, nic nie robiąc, czy może postawę człowieka, który marnuje dar, jakim jest wolna wola, albo człowiekiem, który wykorzysta ten dar w zły sposób. To, co wybierzemy, zależy od nas. A może patrząc na to, ilu ludzi walczyło, abym miał szanse dokonać tak prostej rzeczy, jak wybór, będąc tego świadomym, wybiorę postawę człowieka, który chce zrobić coś więcej? Postawę człowieka, który chce powiedzieć Bogu kocham i który postanawia kierować się wolnością, co buduje a nie niszczy? Wstając codziennie rano zaspanym nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzień, który się rozpoczął jest wyjątkowy. Może warto zacząć wstawać ze świadomością, jak wiele dobrego mogę uczynić?

ks. Kamil

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Nasze dzieciaki wróciły ze szkoły ze świadectwami…
Jednym z patronów roku 2018 został...
Już 17 czerwca będziemy mieli...
Edmund Wojciech Stanisław Bojanowski...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 322 gości