Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej


Beniamin Franklin mawiał, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

Są co prawda miejsca, gdzie ludzie o podatkach nawet nie słyszeli (pewnie jest to tylko kwestia czasu), ale za to prawie wszyscy zetknęli się ze śmiercią. Dlatego śmierć, w odróżnieniu od podatków, należy do  katalogu tzw. rzeczy ostatecznych człowieka. O ile o podatkach, siłą rzeczy musimy pamiętać, przynajmniej raz w roku, składając PIT-y (chętniej, kiedy mamy dostać zwrot), to o śmierci staramy się nie myśleć, tak jakby miała ona nas nigdy nie spotkać. Pomimo jednak naszego wrodzonego oporu, śmierć daje mam znać o sobie przy różnych okazjach, np. gdy docierają do nas pierwsze sygnały o jej nadejściu (np. nieuleczalna choroba), albo kiedy bierzemy udział w pogrzebie kogoś bliskiego. Niektórzy z nas o własnej śmierci myślą także wtedy, gdy zbliża się listopad, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych – Dzień Zaduszny. Zadumie nad śmiercią i to niezależnie od okazji, zawsze powinna towarzyszyć refleksja nad tym, co nas czeka po jej przyjściu. Należy postawić sobie bardzo ważne pytanie: co się aktualnie dzieje z duszami naszych bliskich zmarłych, których groby odwiedzamy oraz co stanie się po śmierci z naszą duszą?! Kiedy staniemy nad grobami naszych bliskich, warto najpierw uświadomić sobie, że nie tylko wspominamy osoby, które kiedyś żyły na tym świecie (czas przeszły dokonany), ale przede wszystkim powinniśmy myśleć o nich jako osobach, które żyją nadal, tyle że w innej rzeczywistości (czas teraźniejszy niedokonany). I tu rodzi się pytanie, o jaką rzeczywistość chodzi? Są trzy jej rodzaje: niebo, piekło i czyściec.

Skoro oczywistym jest, że piekło jest tylko dla potępionych, którzy umarli w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga (KKK pkt 1033), a niebo tylko dla świętych... to gdzie przebywają ci, którzy umarli pojednani z Bogiem, ale niestety „świętymi za życia nie byli”? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć m.in. w Katechizmie: „Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba (KKK, pkt 1030). To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem (KKK, pkt 1031). Zatem dla nas wierzących, czyściec nie może być jakimś abstrakcyjnym stanem, czy bliżej nieokreśloną rzeczywistością, ale czymś tak realnym, jak realnym jest sama śmierć!

Czym jest natomiast „oczyszczenie”, o którym mówi Katechizm? Św. Augustyn pisał, że jest ono niewyobrażalnym bólem  i cierpieniem, nieporównywalnie większym od tych, jakich człowiek może doświadczać za życia. Kiedy dusza, jak pisze Św. Katarzyna z Genui, po śmierci, stając w obliczu tak czystego bytu, jakim jest Bóg, zauważy w sobie najmniejszy ślad niedoskonałości, a równocześnie widzi, że do oczyszczenia z takich plam został przeznaczony czyściec, wstępuje do niego i uważa za wielkie zmiłowanie to, iż pozwala się  jej w ten sposób oczyścić. Św. Katarzyna podkreśla, że największym cierpieniem tych dusz jest to, iż zgrzeszyły przeciw dobroci Bożej i nie oczyściły się w tym życiu. Wbrew pozorom czyściec nie jest jakimś mniejszym piekłem, ale jest przedsionkiem Nieba, gdzie dusza oczyszcza się i rozjaśnia, gdzie w określonej perspektywie dostrzega ostateczny sens swoich cierpień – osiągnięcie szczęścia życia na wieki w jedności z Bogiem. Czyściec jest równocześnie drogą, dla jednych krótką, dla innych bardzo długą, mogącą trwać nawet do Dnia Sądu Ostatecznego. Kościół daje nam jednak różne okazje i sposoby do  niesienia pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym, aby drogę ich uczynić krótszą lub przynieść im ulgę w cierpieniu. Przy niezbyt dużym wysiłku z naszej strony, możemy wyprosić dla naszych bliskich zmarłych liczne łaski. Najważniejszym uczynkiem miłosierdzia względem dusz czyśćcowych a zarazem największą ofiarą, jaką możemy złożyć za wiernych zmarłych, jest Msza święta, która ma wartość nieskończoną i doskonałą. Ponadto, ponieważ wierni zmarli, poddani oczyszczeniu, także są członkami tej samej komunii świętych, możemy pomóc im, między innymi, uzyskując za nich Odpusty, by zostali uwolnieni od kar doczesnych, na które zasłużyli swoimi grzechami (KKK pkt 1479). Poza możliwością uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych w czasie trwania oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych  (szczegóły w ogłoszeniach  oraz na  www.katolikjaworze.pl), możemy także uzyskać taki odpust m.in odmawiając publicznie w kościele, w rodzinie, wspólnocie zakonnej czy pobożnym stowarzyszeniu Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub odprawiając pobożnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przechodząc między stacjami, rozważając Mękę Pańską. (Dekrety Penitencjarii Apostolskiej z 29 VI 1969 r. oraz z 12 I 2002 r). Na jednym z nagrobków przeczytałem kiedyś bardzo dosadne memento: Kim ty jesteś, ja byłem, kim ja jestem, ty będziesz. Jeśli słowa te wypowie chociaż jedna dusza, która osiągnęła szczęście wieczne dzięki naszym ofiarom i modlitwom, to będą to dla nas najpiękniejsze i najważniejsze życzenia... cdn.

Józef Heczko

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 392 gości