Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej

Nie idź przede mną - jak król przed poddanym, jak ktoś, kto ma mnie za nic, lekceważy i nie słucha, wywyższa się i nie pozwala krytykować.
Nie idź za mną - jak szpieg, nieufnie i podejrzliwie albo bez wiary, że gdziekolwiek mogę dotrzeć.
Bądź zawsze obok - podpowiedz, kiedy zapada cisza; podnieś, kiedy upadnę; poprowadź, kiedy oślepnę; zrozum, poczuj i... KOCHAJ.


Taką mam filozofię wychowania jako matka i nauczycielka. A może raczej w taką filozofię wierzę i próbuję realizować ją w domu i w szkole.
Współcześnie coraz częściej mówi się, że dzieci są "chowane" a nie wychowywane. Ten przedrostek robi tak wielką różnicę - jak sól dodana do ziemniaków, czy cukier do ciasta - decyduje o wszystkim. Obowiązkiem dorosłych jest nie tylko żywić i bronić, zapewniać byt czy dobrobyt, ale właśnie wychowywać.
I tu pojawić się mogą różne koncepcje i metody. Nie czas i miejsce na "pedagogiczne" mędrkowanie, przytaczanie naukowych cytatów. Myślę, że wychowanie polega na "przyglądaniu się sobie", a więc dzieci najzwyczajniej wychowuje się przez własny przykład. Jak uczeń rozbudzi w sobie radość z czytania, skoro nie widzi w domu czytających dorosłych, kiedy nie podsuwa mu się ciekawej lektury, nie pokazuje, jaką przyjemność może sprawić dobra książka? "Przyglądanie się sobie" wyzwala naśladownictwo. Dziecko mówi jak rodzic, postępuje jak on, a nawet kopiuje schematy myślenia. Niestety najczęściej oznacza to również powielanie błędów. Można byłoby wysnuć wniosek, że wychowanie dzieje się samo, bez naszej świadomości, po prostu dziecko jak papuga powtarza i odtwarza. Ale na tym ma polegać postęp w rozwoju naszej cywilizacji, abyśmy umieli rozumnie spojrzeć na samych siebie i wyjaśnić młodemu człowiekowi, dlaczego zrobiłem tak a nie inaczej, nawet jeśli oznaczałoby to przyznanie się do wstydu.  Im jestem starsza, tym częściej widzę, że to w nas - nauczycielach najbardziej cenią uczniowie - że jesteśmy prawdziwi, nie "gramy", potrafimy zejść do poziomu ich zainteresowań, być człowiekiem z wszystkimi zaletami i wadami a równocześnie, kiedy trzeba, przyjmujemy rolę przewodnika. 
Wychowywać to nie znaczy być kumplem, ale przyjacielem! A to jest subtelna różnica. Przyjaciel jest na dobre i na złe, nie tylko wielbi, ale też krytykuje, a przede wszystkim jest zawsze obok. I tu zamyka się koło. Co znaczy wychowywać? Jakie to proste... Kochać! A jak mówił św. Augustyn „Kochaj i czyń co chcesz”, co można interpretować w taki sposób, że na pewno nie skrzywdzisz, gdy kochasz. Wychowując więc trzeba to mieć na względzie- nie krzywdzić. Nie oznacza to bynajmniej głaskania i pobłażania, to zupełnie nie tak. Bo można skrzywdzić brakiem konsekwencji albo dawaniem bezgranicznej wolności tym, którzy nie są jeszcze na nią gotowi, a na pewno nie są nimi młodzi ludzie - gimnazjaliści. Dlatego w szkole trzeba im stawiać granice i stać na ich straży, bo inaczej „buszowanie w zbożu” mogłoby skończyć się nawet tragedią.
Wychowując więc mam przede wszystkim na względzie dobro dziecka i po to mam swój bagaż doświadczeń, aby uczynić z niego wskazówkę. Im większe jest doświadczenie człowieka, tym więcej ma do zaoferowania innym i ma to niewiele wspólnego z wiekiem. Czasem młodzi ludzie mają takie doświadczenia i tyle się nauczyli, że mogliby wychowywać dorosłych… Ale póki co wychowanie to proces, który ma brać początek od dorosłych.

Barbara Szermańska
dyr. Gimnazjum nr I w Jaworzu

C.D.N

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 453 gości