Czym żyjemy w parafii

film

dla młodzieży

i dla wszystkich

więcej

plakat

na robienie kartek

i ozdób świątecznych oraz dekorowanie pierniczków

więcej

szkola

Szkoła Wiary

zaprasza na spotkanie

więcej

uzdrowienie

Mszę św.

z modlitwą o uzdrowienie

więcej

U progu Bożego Narodzenia, w dniu 27 grudnia, rozpoczynamy czas wizyt duszpasterskich w naszych domach, czyli tak zwaną kolędę.

Tradycja odwiedzin duszpasterskich ściśle związana jest z przyjściem Boga na ziemię... U progu Bożego Narodzenia, w dniu 27 grudnia, rozpoczynamy czas wizyt duszpasterskich w naszych domach, czyli tak zwaną kolędę. Tradycja odwiedzin duszpasterskich ściśle związana jest z przyjściem Boga na ziemię, który pragnie, poprzez swoje Wcielenie, zamieszkać w naszych domach, dzielić z nami radości, smutki, troski i zmartwienia. Odwiedziny duszpasterskie, odbywające się w okresie Bożego Narodzenia, są również okazją do pogłębienia więzi z Bogiem, poprawy relacji rodzinnych oraz lepszego poznania swojej parafii – tego czym ona żyje, z czym się zmaga, jakie podejmuje inicjatywy i z jakimi problemami się boryka. Przyjęcie w czasie kolędy kapłana w naszych domach jest nie tylko realnym wyrazem naszej wiary, ale także przywiązania do Kościoła – w tym do kościoła parafialnego, oraz oznaką szacunku dla duszpasterzy.

Na czym polega kolęda i jak ją rozumieć?

Przede wszystkim, obejmuje ona wspólną modlitwę dziękczynną za otrzymane łaski oraz prośbę o błogosławieństwo w nowym roku dla całej rodziny, jej planów oraz pomyślności w pracy. Modlitewne spotkanie kolędowe jest rodzinnym wyznaniem wiary, które powinno zgromadzić wszystkich domowników! Chrystus chce przyjść do każdego z Was, dlatego pozostawanie niektórych mieszkańców domu w sąsiednim pokoju, albo oglądanie w tym czasie telewizji, jest wyrazem lekceważenia nie tyle osoby kapłana, co samego Chrystusa. W czasie kolędy nie jest najważniejsze spotkanie i rozmowa z kapłanem (do tego mamy okazję przez cały rok), ale wspólna z nim modlitwa – niezwykle osobista, rodzinna. Chrystus, w osobie kapłana, (in persona Christii) przychodzi, by pobłogosławić rodzinie w nowym roku, a kapłan w trakcie wspólnej rozmowy służy radą, pomocą, pociechą, a nade wszystko zapewnieniem o modlitwie całej wspólnoty parafialnej w powierzonych intencjach. Jeśli uświadomimy sobie rzeczywisty cel wizyty duszpasterskiej oraz jej znaczenie, to na pewno –jak to ma miejsce w wielu przypadkach – nie będzie to dla nas stresujące przeżycie, ale pełne serdeczności i otwartości spotkanie osób, które mają jeden wspólny cel: wzajemne dobro.

Może to dla niektórych zabrzmi górnolotnie, ale wspólnota parafialna jest naszą wspólnotą, kościół parafialny jest naszym kościołem, a zjednoczeni w Mistycznym Ciele Chrystusa jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami – czyli RODZINĄ! Nie traktujmy tej wspólnoty, jak niektórzy traktują rodzinę, z którą najlepiej wychodzi się na zdjęciach i z którą spotyka się tylko na „imprezach” z okazji chrztu, ślubu czy pogrzebu.

Kolęda jest również doskonałą okazją ku temu, aby lepiej się poznać, aby przełamać anonimowość, aby wymienić uwagi, spostrzeżenia, dotyczące życia parafialnego, a także życia konkretnej rodziny. Jest znakomitą sposobnością do tego, aby porozmawiać o wątpliwościach oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące wiary i życia religijnego. Czasem, jak w życiu rodzinnym bywa, trzeba także wzajemnie się upomnieć. Być może wielu z Was ma wewnętrzną potrzebę kontaktu ze swoim kapłanem, ale nie podejmuje inicjatywy, bo praca, zajęcia domowe, wychowywanie dzieci, życie w ciągłym biegu... Odwiedziny duszpasterskie pozwolą na chwilę się zatrzymać. Może są i tacy, którym błędnie się zdaje, że swoimi sprawami nie będą „zawracać księdzu głowy”. Zapewniam Was: kolęda jest czasem, kiedy naprawdę możecie do woli pozawracać nam głowy – oczywiście poza kolędą także!

W czasie odwiedzin duszpasterskich spotykam także wielu samotnych ludzi, chorych, dla których wizyta księdza jest wielkim wydarzeniem. Czekają na nią cały rok, a kiedy widzą przychodzącego do nich kapłana ubranego w komżę, ze stułą na piersi, mają ze wzruszenia łzy w oczach. Przy okazji kolędy, kapłan poznaje również warunki życia ludzi, za których jest odpowiedzialny; ich kłopoty, zmartwienia, ale również i radości. Może zabrzmi to dla niektórych z Was niewiarygodnie, ale dzięki kolędzie sprawy te stają się dla nas kapłanów – naszymi sprawami, które nie tylko polecamy w modlitwach, ale także pomagamy rozwiązać. Bardzo ważnym celem kolędy jest również zachęta do większej gorliwości w życiu religijnym, do zaangażowania się w życie parafii. Może się stać także inspiracją do podjęcia konkretnych decyzji życiowych, do uregulowania sytuacji rodzinnej oraz małżeńskiej. Odwiedziny duszpasterskie, jeśli tylko zechcemy, mogą dla nas i dla naszej rodziny stać się wyjątkowym wydarzeniem – skorzystajmy z tej szansy. Uczyńmy z kolędy rodzinne spotkanie, w czasie którego gościem honorowym nie będzie kapłan, tylko Chrystus, przychodzący wraz z nim.

Jak się do tego spotkania dobrze przygotować?

Tak, jak na przyjęcie ważnego gościa, bo przecież przychodzi nie tylko kapłan, ale przede wszystkim Jezus Chrystus ze swoim błogosławieństwem. Myślę, że przygotowanie do kolędy może mieć podwójny charakter. Po pierwsze duchowy – przez udział w dniu kolędy we Mszy św. porannej oraz wspólną modlitwę wszystkich domowników z kapłanem, w czasie wizyty duszpasterskiej. Po drugie zewnętrzny – stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, Pismo św. i jeżeli to możliwe, przygotowana do pokropienia domowników i domu, woda święcona.

Muszę wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, która budzi najwięcej kontrowersji i komentarzy: ofiary składane przy okazji kolędy – tzw. koperta. Powiedzmy sobie wyraźnie – ksiądz nie przychodzi po pieniądze! Ksiądz nie jest (!!!) dalekim krewnym, który wpada do Was, bo potrzebuje kasę!!! Ofiara pieniężna, którą składacie przy okazji kolędy, nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Jeśli ktoś unika kolędy tylko dlatego, że wydaje mu się, że będzie musiał dać kopertę, to jest w dużym błędzie – najlepiej przyjmując księdza w czasie kolędy, niech sam się przekona, jak bardzo się myli. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, jak wiele jest w naszej parafii rodzin, mających trudną sytuację materialną. Jeżeli kogoś nie stać na złożenie ofiary, nie musi się z tego powodu tłumaczyć, ani czuć nieswojo, tym bardziej nie powinien się wstydzić!!! Jeżeli natomiast kogoś stać na to, aby przekazać ofiarę, ale zastanawia się czy dać, bo nie wie, na co pójdą jego pieniądze, to spieszę wyjaśnić, że składane ofiary przeznaczane są na: działalność charytatywną parafii, utrzymanie kościoła, na remonty, ogrzewanie kościoła, probostwa i domu katechetycznego, dofinansowanie wyjazdów dla dzieci i młodzieży etc.

Myślę, że każdy kto zrozumie istotę wizyty duszpasterskiej, będzie jej oczekiwał z radością i wykorzysta ten czas dla dobra własnego i swojej rodziny. Oby spotkania kolędowe zacieśniały kontakty między nami – parafianami i kapłanami. Niech staną się one okazją nawiązania rodzinnych relacji, polegających na tym, że kościół parafialny stanie się Waszym kościołem, wspólnota parafialna Waszą rodziną, a kapłani Waszymi Dobrymi Pasterzami. Dla każdego jest miejsce w parafii i każdy jest jej potrzebny. Od Was zależy czy skorzystacie i zaangażujecie się w jej życie, czy będziecie bierni i pozostaną nam tylko spotykania w czasie chrztów, ślubów i pogrzebów.

Z Bożym błogosławieństwem,
Ks. Proboszcz

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Kiedy pisałem poprzedni artykuł...
Jezus jest Królem....
Chcą nas okraść z czekania...
11 Listopada 1918 roku we francuskiej miejscowości...
Wcale nie chodzi o popularny serial...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 68 gości